| TenorIon a întrebat:

M-a înțepat o albină în umăr și am scos acul dar nu știu dacă s-a rupt sau a fost acul întreg, mi-a fost destul de greu să-l scot. Ce să fac dacă acul s-a rupt și o parte din el a rămas acolo? Nu se mai vede și nu știu ce să fac. Bucata de ac pe care am scos-o a fost destul de mică

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lorena66 a răspuns:

Vizitează medicul. Nu ai de ce sa te sperii, e o singura albina. Bine ca nu te-au atacat "reginele", care chiar AU venin. in rest, nu prea are ce sa afecteze, asa ca rămâi calm.
Multă sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| gogu220 a răspuns:

Dă cu spirt. O să usture un pic, dar dezinfectează. Se va umfla un pic, dar o să treacă.
Hai, sănătate la neamuri.