| Akemi_Homura_1996 a întrebat:

Buna,vineri m-a intepat o albina la talpa si acul a ramas in talpa,acum am o umflatura si nu stiu cum sa scap de ea, stau doua zile cu aceasta umflatura sad cineva ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pune pe cineva sa scoata acul cu un ac si apoi dezinfecteaza zona cu apa oxigenata sau spirt si aplica sare. Unflatura se va retrage in 2-3 zile. Daca nu, consulta un medic.
Sanatate!

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Atunci cand te inteapa o albina trebuie sa mergi de urgenta la medic deoarece daca nu iti este administrat tratament de urgenta poti face soc anafilactic si pot aparea multe alte complicatii. Acest soc se manifesta prin lipsa de aer care duce la sufocare. Din aceasta cauza iti recomand sa mergi cat mai repede cu putinta la medic pentru a-ti administra tratamentul de specialitate de care ai nevoie( in general pentru a preveni un posibil soc anafilactic se administreaza intravenos Hemisuccinat de sodiu in doza pe care medicul o considera necesara). Asadar mergi la medic!