| clody83 a întrebat:

M-am lovit la o unghie - bineinteles m-a durut. Problema este ca acum imi curge sange de sub unghie atunci cand merg. Nu stiu ce sa fac.
Stiu ca unghia de la picior creste in aproximativ 9 luni, chiar nu am o problema ca va cadea, doar ca acum ma ingrijoreaza sangele de sub aceasta. sad
Astept raspuns. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Au, ma doare si pe mine, numai sa citesc chestii din astea. straight face
Pai, ideal ar fi repaos, ca sa aiba timp sa se inchida, sa nu mai curga sange, si sa lucreze tesutul spre vindecare. Spala rana inainte cu sapun, sa nu ajunga ceva sa se infecteze, apoi poti sa clatesti cu ceai de coada calului sau patlagina. Si sa mai speli din cand in cand cu ceai din asta, cu grija sa nu se rupa pojghita. Si cel mai bine este sa tii rana descoperita.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Inca un sfat, pe viitor, evita incaltamintea stramta (genul cu varful ascutit) si mai ales incaltamintea cu tocuri. Astea iti deformeaza piciorul si afecteaza si cirulatia sangelui.

| clody83 explică:

Va multumesc pentru sfaturi! nu am ajuns la medic inca...am dezinfectat cu spirt, apa oxigenata si iodina si am stat in pat-nu am mai calcat pentru a nu forta rana! nu vroiam sa ajung la medic pentru ca am mai avut unghia aceea scoasa de 2 ori sad Deci in 3- 4 zile se vindeca (conditia este sa fie dezinfectat locul) daca mai trece cineva prin asemenea situatie sa nu se sperie la fel ca mine! merci mult!

| blackspell a răspuns:

La doctor mai bine ca e posibil cand te-ai lovit, sa se fi facut rana si sa fi patruns microbi! sau o infectie! macar la medicul de familie sa-ti de-a ceva local!

| Laryysuka a răspuns:

Eu zic sa mergi la medic...
e cel mai bine si cel mai sigur :*