| znstr a întrebat:

M-am pricopsit cu rubeola, si odata ce mi-au iesit bubitele alea pe tot corpu, m-au luat mancarimile. In afara de mixtura mentolata, ce as putea sa iau/fac ca sa fie mai usor de suportat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Pentru calmarea mancarimii poti folosi un antihistaminic-claritine o jumatate de tableta sau sirop o lingurita.

33 răspunsuri:
| Dan1989P a răspuns:

Altceva nu prea poti folosi.Si eu aplic mixtura mentolata pe pielea fiului meu si calmeaza mancarimea! Iti poti lua alcool mentolat si sa-l aplici!
P. S:Un sfat ar fi sa-ti pui manusi cu un singur deget, daca ai, pentru a nu te scarpina.

| znstr explică (pentru Dan1989P):

La mine nu prea merge mixtura din pacatesad si cu manusile cred ca ar fi un chin la 17 ani ai mei. Oricum merci de sfat, sanatate fiului tau! :*

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Multumesc frumos happy si imi pare rau! Dar chestia cu manusile este chiar foarte folositoare indiferent de varsta.

| znstr explică (pentru Dan1989P):

O s-o incerc si pe aia cu manusile daca va fi nevoie, desi incerc sa ma abtin sa ma scarpin asa agresiv pe cat pothee hee

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Te inteleg cat este de greu, dar trece...Bolile copilariei, ce poti sa la faci?

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Asa e... e bine ca am facut-o acum cat sunt in vacanta, chit ca mi-am compromis Pastele, decat sa lipsesc de la liceu o saptamana

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Da.Imi amintesc cand eram mic, am facut rubeola cand eram intra VII-a thinking si m-a nimerit fix in vacanta de Iarna x-(. Si acum ma intreb de ce nu m-a nimerit in timpul scoli!

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Daca o faceam in vacanta de iarna cred ca si eu muream de nervi laughing sunt innebunita dupa zapada si iarna in general, tot ce tine de ea. Dar totusi ..nimeni nu-si doreste sa stea acasa fortat

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Mda.Sa nu iesi afara o saptamana este prea mult straight face dar necesar. Baiatul tot intreaba cand poate sa iasa afara, si eu ii zic ca mai trebuie sa stai o ora, dupa o ora inca o ora laughing. Dar imi dau seama ca este mult prea nasoala starea!

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Si reusesti sa il pacalesti asa? 'o ora, inca o ora'?hee hee cati ani are? Eu nu cred ca rezistam cu rubeola daca aveam sub 9 ani sa stau arestata la domiciliu o saptamana. Mi-a zis doctorita ca dupa ce trec bubitele. vreo 3'4 zile ar trebui sa ma tina, daca e cald si soare pot sa ies, altfel nu.

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Eiiii, na. El are 4 ani. Si doctorita are dreptate. Dar ma enerveaza ca aici nu este prea cald x-( si nu pot sa il scot! x-(

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Sa-ti traiasca! Hai ca am facut chat aici pe baza boliihee hee in sila si cu toata inima m-am ridicat si eu din pat sa mananc un pic. Eu cred ca la viitorii mei copii o sa le fac vaccin pentru orice boala exista pe lumea asta, sa nu treaca prin asa ceva. e un chin pentru copil dar si pentru parinte ca vede prin ce trece.

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Multumesc Frumos :*! Cine stie ce vaccinuri o sa mai apara cand o sa ai copii laughing. Dar ma calmez intr-un fel cand stiu ca are o boala normala pe care, pana la urma o facem toti, vrem nu vrem.

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Vaccinurile ca vaccinurile, dar cine stie ce boli o sa mai apara in vreo 10 ani laughing. Vorba ta, pojar varicela oreion rubeola rujeola, le faci fara sa vrei. Pana acum am facut doar varicela, rubeola si ceva asemanator cu scarlatina ..si cred ca sunt suficiente pentru CV-ul meuhee hee

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Nasol, dar cu cat ai un CV mai bogat cu atat mai repede o sa ai un servici thumbs up laughing. Acum promovez ideea: Nimeni sa nu se faca avocat straight face.

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Daca vroiam un CV mai variat ma puneam pe YouTube dansand doar in pantaloni scurti si maieu in zapada. Poate se mai lipea ceva de mine. Am de gand sa ma fac profesoara de biologie, nu stiu cat de gros a fie CV-ul pentru asa ceva laughing

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

laughing. Dar daca vrei sa te faci avocat ( avocata in cazul tau ) CV-ul trebuie sa fie destul de mare straight face.

| znstr explică (pentru Dan1989P):

E de suportat ca sa te faci avocat, asa ca prefer ceva mai simplu.
Pentru ce suport acum (si nu sunt singura), ar trebui sa fiu promovata ca. Presedinte! Am si eu visele mele. laughing

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Da, dar casti foarte bine ca avocat dar cateodata simti ca toate serviciile astea iti fura din timp.Eu mereu simt ca nu am timp suficient de petrecut cu copilul dar cum ai spus tu fiecare cu visele lui laughing. Baiatul meu a zis fix asa de am ramas masca : "Tati, abia astept sa scap de asta, sper sa ma fac regele Angliei!". Deci iti dai seama ce vise are straight face

| znstr explică (pentru Dan1989P):

E bine ca stie la ce sa visezehee hee lasa-l, sanatos sa fie, ca daca nu ai sanatate nu ai nimic.

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Fix asa zicea si sotia mea.Lasa-l sa viseze, sa fie sanatos, si sa aiba mereu sanatate. Ce mi-as dori ca ea sa fie langa el... El mereu ma intreaba de ce mami nu este cu noi si nu poate sta de vorba cu ea, sa-i spuna ce viseaza...Chestiile astea pe care le spune la varsta asta ma uimesc. sad

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Am citit o intrebare de-a ta anterioara si imi pare sincer rau... Eu nu stiu si sper sa nu aflu cum e sa ai nevoie de cineva apropiat langa tine si sa nu il poti avea. De obicei D-zeu iti ia e cineva drag dar iti da de 10 ori inapoi, cat sa compenseze piederea aia. E bine ca te are pe tine sa ai grija de el si sa-l indrumi cum trebuie. :p Copiii care trec prin asa ceva se maturizeaza mai repede. Asa a patit mama si a invatat sa faca totul de una singura.

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Nu-i nimic. A trecut.Ma bucur ca tu nu ai trecut prin asa ceva si sper sa nu treci.Sa cresti un copil singur, nu ca este neplacut, dar este dureros.Mereu incerc sa uit de ziua in care am vazut-o zacand fara suflare in spital. Dar ce a fost a fost...

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Neplacut nu este pentru ca e copilu tau... dar odata ce se maturizeaza o sa vada la alti copii 'vine mami la scoala/mama mi-a luat aia' si el o sa vina sa te intrebe 'da mami unde e?' sau chestii de genul..asta e cel mai neplacut si dureros. Oricum sper sa treci peste. :*

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Da, dar a inceput sa inteleaga ca mama lui a murit pentru o cauza buna...Mereu face desene si o deseneaza si pe ea. Mereu ma emotioneaza, dar a inteles si el ca daca mama lui nu este, viata tot merge mai departe, si a inteles chiar daca are o varsta foarte mica ca mereu v-a fii in inima lui si ca ea la randul ei, de acolo de unde este il iubeste...

| znstr explică (pentru Dan1989P):

E bine ca e receptiv la toate chestiile astea si nu reactioneaza ca altii... daca nu e mama, atunci sa nu fie nimeni altcineva. Sunt convinsa ca stie ca mama lui, de unde e, il va iubi mereu si o sa aiba grija de voi. Eu m-as pune putin sa dorm sa mai treaca timpu. De cand stau acasa cu rubeola asta pacatoasa parca trece cam greu. laughing

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

Mititelul meu a adormit in bratele mele in timp ce vorbeam cu el laughing. Cata atentie! big grin

| znstr explică (pentru Dan1989P):

Eu nu adorm ca am lumina prea mare la ecran si nu-mi da pace cat sa ma ia somnu ..Am tras jaluzelele, am luat laptopu in brate si m-am pus in mijlocu patului laughing. Lasa-l sa doarma ..la raceli si la boli d-astea somnu vine ca manusilehee hee

| Dan1989P a răspuns (pentru znstr):

laughing Da.Ma bucur ca a adormit.Mai recupereaza din noptile nedormite.

| znstr explică (pentru Dan1989P):

La mine cand vine seara parca ma ia groaza. Si mancarimile odata cu ea laughing

| maadii a răspuns:

Parerea mea nu cred ca este rubeola deoarece si eu am avut dar nu ma manca tot corpul aveam doar febra si nu aveam chef de nimic. ia-ti de la magazin alocol mentolat sau apa demineralizata si da'te pe corp unde ti-au aparut bubitele:p Funda?big grin

| znstr explică (pentru maadii):

Rubeola e, am fost la medicu de familie si mi-a dat verdictu asta de care nu sunt prea mandra. Febra nu am (inca), si ma mananca spatele, burta gatu, fata. mai putin mainile si picioarele. Am mixtura care e mentolata dar nu are efect prea indelungat.

| maadii a răspuns (pentru znstr):

Ok, ti-am zis...foloseste alcol mentolat sau apa demineralizata... si nu te va mai manca pielea atat de taretongue