| blue95 a întrebat:

M-am zgariat pe fata si vreau si eu sa stiu cum ma pot trata cat mai repede? Si in cat timp trec zgarieturile pe fata? Dau fundita plzstraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Depinde cu ce te-ai zgâriat. pentru zgârieturi e f bună crema de gălbenele, dar eu una pe faţă nu aş putea s-o folosesc pentru că e grasă.
Mai e bun bitter-ul suedez (dacă ai rana deschisă pişcă un pic dar e fffffff bun).
Dacă nu, mergi la o farmacie naturistă şi cere-i o cremă sau o soluţie pentru zgârieturi (se găsesc la toate farmaciile naturiste şi sunt ieftine).
De trecut, depinde de cât de grav te-ai zgâriat şi cu ce, în general se închid în o zi-2 şi trec în max o săptămână.
Sănătate!

5 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Este o crema la Kaufland cu extract de melci, am uitat cum se numeste e foarte buna, dispar cicatricile prin minune!

| BruneTTe a răspuns:

Crema de galbenele si aloe [ daca ai la dispozitie]. o sa treaca. numai sa nu umbli la ea ca nu cred ca vrei sa ramai cu un semn pe fatastraight face

| SweetCandy a răspuns:

E buna crema de galbenelewinking

| Maya. a răspuns:

Poti sa folosesti crema de galbenele. e o crema cu efect cicatrizant, antiiinflamatoar, bactericid, emolienta.etc.si nu incerca sa iti rupi singur/a cojita care se formeaza. sper ca te-am putut ajutawinking

| BitchImfabulous a răspuns:

Crema de galbenele e buna si daca te dai de cateva ori pe zi trece zgarietura in cateva zile, daca nu te dai cu nimic trece intr-o saptamana.