| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare capul si cand il misc ma doare mai rau. vreau sa stiu am tumora sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hαppiηеss a răspuns:

Cred ca exagerezi.
Poata sa te doara capul dintr-o gramada de motive, nu neaparat de la o tumora.
Ia un analgezic si nu te mai speria degeaba!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista n-spe sute de cauze pentru care te poate durea capul. Cel mai probabil, in cazul tau, de vina este postura necorespunzatoare si statul prea mult in fata calculatorului (Banuiesc ca stai vreo 4-5 ore, cel putin, cu spatele cocosat, gatul stramb, poate si pe un scaun inconfortabil). Macar la o ora - o ora jumate, ridica-te si un sfert de ora ia o pauza, maseaza-te la ceafa, intinde-ti bratele, spatele, fa niste exercitii de stretching, intinde-te pe covor sau pe o saltea tare. Suplimentar, apasa-ti fruntea cu palma, asa iti soliciti muschii gatului si mai eliberezi tensiunea din zona cefei, si din durerea ta de cap odata cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Mi s-a spus ca am spatele cam stram si mi sa recomandat niste exercitii de recuperare da si ma doare si ceafa

| Zenithf a răspuns:

Se mai poate sa fie si de la ochi, pe de o parte, sunt uscati, pentru ca atunci cand esti concentrat la ceva, clipesti mult mai rar, si pe de alta parte sunt suprasolicitati. Ar fi bine in cazul asta sa iti faci si o verificare la vedere, cezi daca poti citi ceva scris cu litere mari, cu un font de 14 de la 3 m, daca nu, atunci mergi la un medic oftalmolog, se poate sa ai nevoie de ochelari.

| darrio2007 a răspuns:

Ia un paracetamol, aspirina. Poate fi o migrena obisnuita.Curent,o mica raceala etc.Nu este nici o tumora.

| OoBunnyoO a răspuns:

Capul te poate durea dintr-o gramada de motive, nu numai din cauza unei tumori. Poti avea dureri de cap daca nu ai mancat suficient, daca nu ai baut apa destula, daca ai stat in curent si ti s-au inflamat sinusurile, daca esti obosit, daca ai stat prea mult in fata calculatorului, daca ti-ai obosit ochii prea mult, etc. Nu este nevoie sa sari direct la asemenea concluzii, toata lumea are dureri de cap. Ia un analgezic si iti va trece.

| pietrean a răspuns:

Nu poti sa-ti dai seama,dintr-o simpla durere de cap,daca ai tumora! Pot fi cauze multiple:ai stat in curent,poate nu ai mancat(pe mine ma doare capul foarte tare,daca nu mananc la timp), poate esti stresat, poate nu te-ai odihnit suficient, poate, poate...