| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare de cateva zile burta pe lateral si in partea stanga si de aproape un an am scaun cu sange. Ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alte posibilitati: o tumora de colon, o colita ulcerativa, o boala Crohn. E cazul sa te vada cat mai repede un gastroenterolog si sa iti faca o colonoscopie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi urgent la medic si asa ai stat foarte mult, asta e inconstienta!

cami
| cami a răspuns:

Posibil : tenie, oxiuri, iritarea colonul, hemoroizi interni, sunt atat de multe.

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Du-te urgent la medic. nu trebuie sa iti fie rusine poate nu e grav dar eu zic sa te duci la medic.parerea mea ca sunt hemoroizi dar nu pot sa iti spun sigur dar cu cat incepi un tratament mai repede cu atat mai bine

| nuxerette a răspuns:

Sincer nu cred ca ceea ce ai tu este cu adevarat sange. Daca o fii el nu provine de la stomac sau intestine. Altfel, intr-un an; nu mai erai tu cu noi. Daca scaunul tau miroase rau de tot atunci da, ar putea fii stomacul sau intestinele. Tu zici ca ai dureri, ai scaun sangeros, dar nu te duci la doctor... ce alte simptome mai ai? Ai antecedente gastrice sau heptice? Ai stari de voma, dureri de cap, stare de oboseala? Tre sa ne dai mai multe detalii, dar du-te la un gastroenterolog.

| NoMore a răspuns:

A zis bine Alina. Poate fi diverticuloza, diverticulita sau polipoza colonica.
Tu n-ai zis cum e sangele... mai inchis la culoare? sau pare rosu, proaspat? Daca e maroniu, se numeste MELENA si e cauza unei HDS (hemoragie digestiva superioara). Tind sa cred ca nu e melena, daca ai si dureri in flancul stang. Mergi la un gastroenterolog si fa-ti o colonoscopie. Si cauta-te si de vreo anemie cu carenta de Fier. pa.

| Crs a răspuns:

E posibil sa ai hemoroizi thinking dar cel mai vine este sa consulti un medic specialist, ca este destul de serios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai tu glumesti scaun cu sange si mai stai aici? pot fi hemoroizi dar de la aia nu te doare burta, poate fi polip sau polipi nici de la aia nu te doare burta, poate fi un diverticol in peretele colonului si atunci faci cu sange si te doare burta pentru ca asta sapa in peretele colonului, trebuie neaparat sa faci colonoscopie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un an de scaun cu sange? Daca mai stai un an fara sa mergi la doctor, o sa fie sange cu scaun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa culoarea sangelui din scaun iti dai seama de unde provine, daca este sange proaspat (rosu )provine de la hemoroizi sau diverticol, daca este de culoare inchisa atunci provine de mai sus, stomac si este digerat in intestine pana capata culoare negricioasa.