| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare foarte tare o masea, ce pot sa fac? Ce sa iau? Sau leacuri babesti ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Ţine nişte apă rece(dar nu foarte rece!) în gură. La început te va durea mai tare, dar apoi va fi mai bine.
Găseşti ceva de făcut... ceva care să te ţină atât de ocupat încât să nu te mai gândeşti la durere.
Când mă doare pe mine măseaua fug prin toată casa ca o nebună. Şi nu mint!hee hee
Iar treaba chiar merge. Dacă nu stau nicio secundă pe loc, nu mă mai doare chiar aşa.
Sănătate!

| Safire17 a răspuns:

Parerea mea este sa iei un algocalmin si sa te duci la un dentist pana nu se inchide!

| afrodita3333 a răspuns:

Incearca AULIN dentista mea in lauda...pe mine nu ma ajuta cu nimic, poate la tine merge big grin

| marina28 a răspuns:

Ia cate o gurita de rachiu si tine'o acolo. Zona va amorti si nu vei mai simti durerea. Eu asa fac!

| Roxy_9585 a răspuns:

Bea un ibuprofen si ia o tigara si bacati filtru de la tgara aprinsa in ureche o sa iti treaca ai sa vezi.

| onlymistery a răspuns:

Nu cred ca pot sa te ajut foarte mult. Eu te sfatuiesc sa te duci la un dentist, caci poate fi o carie sau ceva de genul asta. Nu te grabi sa o tratezi de unul singur, ca poate o agravezi. Insanatoasire grabnica!

| anOnimat01 a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa mergi la un specialist, un stomatolog! Acolo vei afla ce se intampla cu maseaua ta si sigur o va remedia! Ai grija! SUcces!

| XDoctor a răspuns:

Eu am avut niste dureri de masele groaznici! Cel mai bun sfat e sa te duci la doctor! Pana atunci ia un Vidan sau Aulin! Incearca cu primul prima data! Scuze ca nu sunt leacuri babesti!

| AlleXxza a răspuns:

Buna happy Eu te-as sfatui sa mergi cel mai recomandat la un dentist bun.Asa poti afla cauza durerii, si, cine stie, poate chiar starea celorlalti dinti. Te sfatuiesc sa nu iei "leacuri" pentru durere, pentru ca iti pot afecta cresterea si dezvoltarea organismului [ daca ai sub 18 ani xD]. Deci, din punctul meu de vedere, du-te la un dentist si el iti va vindeca maseluta. Mult succesc