| sebastian112 a întrebat:

Ma doare maseaua ce sa fac? dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
Când mă doare pe mine măseaua încerc să mă mişc cât mai mult posibil; să nu stau nicio secundă pe loc. Într-adevăr; când fac aşa uit de durere, dar revine cum mă opresc din mişcat. Încearcă să-ţi găseşti ceva de făcut, ceva care să te facă să uiţi de durere. Dacă tot stai şi zici ''Mă doare!'' o să te doară şi mai tare. puppy dog eyes
Încearcă să ţii apă în gură. La început te va durea puţin mai tare, dar apoi începe să calmeze cât de cât.
Îţi recomand şi bitter-ul suedez. Am luat şi eu odată şi chiar m-a ajutat. happy
Iar ca ultimă soluţie...nu uita că mai există şi dentisul. happy
Succes!

8 răspunsuri:
| Eka7Lyzza a răspuns:

Ia un nurofen. calmeaza durerea.dk tot nu te lasa si sti ca trebuie sa iti cada du-te la stomatolog.
succes:*

| мιcнєℓℓє a răspuns:

Cred ca iti este teama sa te duci la dentist...pai chiardak iti este frica du-te si eu trebuie sa ma duc miercuriwinkingsh? imi este putin frica trebuie sa imi scoata 3 dinti mare branza ia-ti inima in dinti sh du-te la dentist big grin

| alessia5158 a răspuns:

Tine in gura inspre partea cu maseaua, cat poti de mult, alcool ( tuica, palinca)--- daca durerea nu-ti va trece, ia un Nurofen dar nu inainte de a citi prospectul acestuia!( http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2013 ). Daca vei rezista durerii, luni, cred ca sti ce ai de facut: un drum la "dintar"!--- daca nu, cauta unul care are urgente stomatologice. Numai bine!

| Posedic a răspuns:

Du-te la un control la dentist.

| lovem3 a răspuns:

Ia un algocalmin este cel mai indicat in cazul durerilor dentare. ar fi de preferat daca ai lua fiola si nu pastila isi face efectul mult mai rapid. mie dentistul mi-a dat ketonal sa iau in caz de durere. oricum trebuie sa faci o vizita la stomatolog cat mai curand posibil pentru a nu agrava starea. daca vrei niste remedii naturiste care le ai in casa la indemana poti incerca sa-ti pisezi niste usturoi si sa-l pui intr-un pansament la maseaua in cauza si iti va trece sau mai incearca sa tii o gura de tarie la maseaua respectiva.

pe viitor cand te mai doare iti poti cumpara de la farmacie un spray se numeste lydocain si este anestezic. asta mi-a dat satamana trecita farmacista cand m-am dus cu durere groaznica de masea la 12 noaptea. cum spuneam este anestezic si intr-un min nici nu mai simti durerea. dar. repet nu pastilele nu sunt o solutie mergi la medic pentru a trata cauza:*multa sanatate!

| EmaS a răspuns:

Da-i zeama de cleste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand un medicament ketorol costa 10 lei. sper sa te ajute

| Butzy_Marius_1992 a răspuns:

Salut! si eu am patit la fel. Ca sa te calmeze pune apa si tine-o acolo, o sa te doara la inceput dar isi face efectul crede-ma. Bafta!