| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare undeva in spatele umerilor, sub ceafa... e asa de enervant... uneori cand stau prea mult la calculator.sau poate e din cauza exercitiilor fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

In momentul in care petreci mai multe ore in fata calculatorului si fiind absorbit de ceea ce faci uiti sa-ti mai concentrezi un pic atentia si asupra pozitiei incomode pe care o adopti....muschii se contracta si terminatiile nervoase sunt supuse unor presiuni si de aici porneste si durerea care nu cedeaza curand. SFAT : adopta un status mai confortabil si maseaza zona cu un unguent antiiinflamator.

Daca faci sport sau practici anumite exercitii fizice care solicita acea zona.....la fel : schimba pozitia nemaisolicitand acea zona si stai cateva zile in relas si fa-ti masaje usoare in acea zona.

3 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Si eu mai patesc uneori cand stau mult pe scaun in fata calculatorului. Nu cred ca e de la exercitiile fizice. Din contra, eu fac un pic de "incalzire" a muschilor si imi trece.

| sorinadiet a răspuns:

Mergi la un doctor ortoped sau sportiv, sa vezi daca nu cumva ai o mica scolioza,, caz in care si exercitiile fizice, care de altfel sunt necesare, trebuiesc potrivite sa corecteze lipsa de muschiuleti la spate, ceafa, umeri!

| raluca_2686 a răspuns:

Nu e din cauza exercitiilor fizice...sau depinde de exercitii, poate sa fie si din cauza ca stai prea mult intr-o anumita pozitie(la calculator). Ia de la farmacie un unguent si incearca sa masezi zona respectiva.