| 0099 a întrebat:

Ma intepat o albina...ce sa fac? si cat timp ma mai ustura? FUndaaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovemusic90 a răspuns:

Da repede cu sare in locul unde te-ai intepat. Te va ustura, dar incearca sa dai si cu putin spirt, ca sa nu se infecteze.

13 răspunsuri:
| soricica a răspuns:

Freaca cu sare locul unde te-a intepat albina. Mai stia ca poti tine mana intr-un recipient cu apa ca sa iasa veninu.
Cel mai eficient este sa freci locul cu sare. O sa te usture putin, dar nu se va umfla si va trece pana seara.
Bye :*

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Da-te cu spirt sau sare, apoi astepti.
Sper ca ai scos acul...
Daca nu faci nimic se va umfla putin.

| Xenya a răspuns:

Poti sa masezi pocul afectat cu sare iodata pentru a nu te ustura asa tare!

| Idc12345 a răspuns:

Deschizi cartea de limba si literatura romanawinking

| oliviaaa a răspuns:

Nu te teme. daca te ustura tare poti sa pui ceva umed in acel loc sau daca e un deget o mina poti sa o tii in apa. dureaza ceva timp. citeva minute dar trece repede, succeshappy

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Otet de mere

Inmoaie o bucata de tifon in otet de mere si maseaza pentru un minut zona intepata. Otetul de mere va calma pielea, va indeparta roseata si umflatura provocata de acul albinei.

Aspirina

Este foarte posibil ca in locul in care ai fost intepat sa apara pruritul, insa in loc sa te scarpini, aplica o pasta dintr-o aspirina zdrobita si o picatura de apa si maseaza pielea. Acest tratament va indeparta mancarimile.

Hartie arsa

Aseaza o coala alba de hartie pe un platou de sticla, da-i foc si las-o sa arda in intregime. Maseaza zona intepata cu ceea ce a ramas pe platou, fara sa clatesti apoi pielea cu apa. Acest truc va calma rapid pielea si va indeparta roseata.

Gheata

Ia un cub de gheata si mentine-l pe pielea intepata pentru a calma mancarimile si iritatia.

Papaya

Daca ai la indemana papaya, zdrobeste o cantitate mica (o lingurita) si maseaza cu rezultatul pielea intepata. Fructul are in componenta sa enzime care neutralizeaza veninul insectei.

Praf de copt

Praful de copt calmeaza instant pielea iritata si inrosita. Amesteca o lingurita de praf de copt cu 5 picaturi de apa, aplica rezultatul pe piele si eventual aplica si un plasture pe care sa il mentii timp de o ora.

Ceapa

Taie cea mai mica ceapa pe care o ai in casa si maseaza pielea cu ea. Chiar daca mirosul nu este unul foarte placut, medicii ne asigura ca aceasta contine enzime care indeparteaza inflamatia pielii.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

Ai scos acul dupa ce te-a intepat? Bine freaca locul cu sare apoi iti va trece usturime dupa mai mult timp o sa-ti amorteasca si o sa te manance incearca sa nu te scarpini. Poti sa dai cu spirt.Pe mine m-a inzepat una ieri mi-am scos acul apoi am frecat cu sare iar dimineata cand m-am sculat ma manca ingrozitor dar am suportat si urmatoarea zi nu mai aveam nimic.

| gheorgheasdasa a răspuns:

De ce sunt permise intrebarile absolut cretine pe TPU straight face?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru gheorgheasdasa):

Pentru că nimeni nu stă să le sorteze, sunt mult prea multe, de aceea există opţiunea de a raporta, chiar sub întrebare.

| gheorgheasdasa a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Da mane ..este..dar nu suntem chiar asa de nesimtiti incat sa le luam placerea de a avea atentie din partea celorlalti care le-o ofera pentru o funda tam, pita ( care de fapt e o panglica ) ..sa se gandeasca si ei "Oare par pr, ost daca pun intrebarea asta?, Oare e penibila intrebarea asta?"
Oricum.n-ai ce sa le faci straight face

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru gheorgheasdasa):

Ai ce să le faci, îi raportezi iar cu suficiente raportări dispare întrebarea, dar e o soluţie falsă şi de scurtă durată; apar alte întrebări şi alţi useri cu bale în barbă.
Oricum, ceva îmi spune că o să ajungem să stăm pe WC cu căcatul la cur până nu primim răspunsuri cu dacă să ne ştergem sau nu.

| badasssead a răspuns:

NU DA CU NIMIC! membrii TPU nu sunt medici,du-te la medic! iti asumi prea multe riscuri stand acasa, nu o sa te coste nimic daca mergi la spital de stat, primesti un sfat, decat sa vindeci, mai bine previi! du-te nu mai sta

| criskyky99 a răspuns:

Daca a trecut mult timp de la intepatura( de la 1 ora in sus) si inca mai este umflat locul acela ia un claritine. il gasesti la orice farmacie.
Sper ca te-am ajutat!