| MariaLarissa a întrebat:

Ma mananca capul,nu am paduchi,am fost la un control acum cateva zile, ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spală-ți părul, dar schimbă șamponul, e posibil să faci alergie de la el. Nu mai folosi același șampon. Alege unul, potrivit tipului tău de păr. La ultima clătire, încearcă să adaugi în apă, puțin oțet alimentar și masează-ți părul, începând de la scalp, până spre vârfuri. Va dispărea și senzația de mâncărime. Totodată, această mixtură curăță grăsimile din păr, dar îi oferă și strălucire!
La tine, e posibil să fie și din cauza materialului (lână, ori fir sintetic) din care e confecționată căciula/fesul. Și acesta poate provoca alergie și mereu ai senzația de mâncărime.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Matreata sau o alegie, cine stie de asta exista doctori, du-te la dermatolog

| cristimihailov a răspuns:

Candida sau alt tip de dermatita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pruritul poate sa fie de la matreata, produse de stayling, caciula sau samponul pe care-l folosesti acum, poti sa-l schimbi si sa vezi cum te simti cu alt sampon. Acum ce folosesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti iritată

| ZOTTO a răspuns:

Poate de la stres