| NoNameqed a întrebat:

de cateva zile ma tot mananca capul,am foarte multa matreata, paduchi nu am pt ca s.a uitat mama la mn in cap se poate sa ma manance de la matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Da,este foarte posibil. Au existat cateva dati dupa ce am schimbat samponul pe care il foloseam regulat. Incearca samponul Syoss Anti-Dandruff. Eu sunt foarte multumita de el.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!
Iar aceasta poate fi însoţită de prurit ( mâncărimi )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat ( eventual, un şampon medicinal )!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| mitzumic a răspuns:

Buna, eu as zice ca si matreata ar putea.Dar mai bine contactezi un medic sa se uite mai bine poate ai alteceva!
Funda?

| Robitu_Andrei_1999 a răspuns:

Eu zic ca da si sora mea a avut aceeasi problema dar depinde de sampon