| Nicksin a întrebat:

Ma numesc Andrea! Am 18 ani, locuiesc in Italia de aproape 2 ani! Acum ceva timp in urma(3 ani-cred), am fost victima unui accident,, rutier"! Am facut cunostinta cu moartea dupa care am salutat-o! Era si verisoara mea cu mine in accident. Politie, ambulanta, pompieri... spital! Eram o fire f timida si la locul meu.Cand am vazut ca pe verisoara mea au imbracat-o in,, costumul Evei", mai exact au dezbracat-o de tot... m-am panicat! Am refuzat orice fel de consultatie! Nimeni nu m-a atins! Acum am un an de cand inima imi face probleme...Ma inteapa tare...sunt momente cand se opreste...Raman fara respiratie, ma sufoc...Nu consum suc cu acid, cafea, alcool si nu mananc picant. Mi-e teama ca mi-ar putea cauza.De aseara ma inteapa inima rau, iar acum aceeasi senzatie o am si in partea dreapta tot la nivelul inimii! Imi este frig, imi este cald, transpir, tremur.Pentru cateva minute 3-5, imi amorteste toata partea stanga.Nu imi simt nimic, practic...partea stanga e complet absenta si inutilizabila in astea 5 min! Aaa...Pana o sa-mi iau inima-n dinti sa merg la doctor, voi ce ma sfatuiti? Ce credeti ca am, si care ar putea fi riscurile? Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este posibil ca in urma accidentului sa te fi ales cu leziuni la nivelul sistemului nervos. Trebuie sa mergi la doctor si foarte probabil ca vei ajunge sa fi internata la recuperare, unde vei face terapie cu bai, electrozi si nu mai stiu eu ce. Este foarte important sa nu amani, afectiunile nervilor se pot permanentiza, si atunci vei suferi toata viata.

| Lora a răspuns:

Cred ca ai tensiune.Mergi la doctor acum nu o sa te dezbrace de tot, atunci au dezbracat-o pe verisoara ta pentru ca a fost in accident si trebuia sa vadatoate partile vatamate ale corpului.

| Raymond a răspuns:

Ar trebui "sa-ti iei inima-n dinti " si sa mergi imediat la doctor. E posibil ca de la acel accident sa fi ramas anumite traume care se resimt tarziu.

| Duudy a răspuns:

Dp. ce te duci la doctor, asta ar trebui. sa se intample cat mai repede., mergi si la un psiholog happy!
Nu`ti face nimic rau doctorul, din contra!
Deci nu mai fi asa timida si incapatanata si du-te o data la doctor big grin
Multa bafta!; x

| Georgel_6390 a răspuns:

Mergi la psiholog

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai facut prostia vietii tale, sa refuzi o consultatie medicala, doar pentru ca te dezbracau la piele.
Asa ceva fac toti medicii si o fac spre binele tau, nu ca sa te faca de rusine, dar prostia se plateste scump!
Atunci puteai fii ajutata si cine stie, poate chair se intervenea si azi erai sanatoasa.
Din paacte, acum suferi si cine stie daca mai poti primii ajutor, dar tot la dezbracat la pielea goala vei ajunge, daca te grabesti, inainte sa risti o paralizie completa, in care vei fii goala pusca tot timpul, unde te vor atinge si spala diversi.
Este evident o problema la tine, pare a fii inima sau neurologica, dar nu-i de asteptat, daca au aparut deja semi-parezele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci atatea fite si nu vrei sa mergi la medic, roaga-i pe cei apropiati (familie, prieteni) sa-ti comande din timp copârșéul.

| monika_8047 a răspuns:

Haaamm, la intrebarea ta nu-ti pot raspunde, doar specialistii sunt in masura de a face asta.Nu mai sta si pierde timpul, du-te si ocupate de sanatatea ta, nu uita "ai doar o viata" Te pupic - sanatate multa!

| ileileana a răspuns:

Edti proasta