| daciana_3270 a întrebat:

Ma numesc daciana vreau sa intrebare si eu ce este de fapt anexietate este la fel cum este o depresie nervoasa?
'

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anxietatea este frica fara obiect. Adica ti-e frica fara cauza, din senin.

| unicka a răspuns:

Anxietatea este caracterizata printr-o traire permanenta de neliniste si teama. Ea se manifesta printr-un ansamblu de simptome, in trei domenii: somatic, psihologic si comportamental.
O persoana care sufera de anxietate are senzatia unei tensiuni psihice permanente. Isi simte muschii contractati, cel mai adesea muschii umerilor, ai maxilarelor, ai spatelui si ai pumnilor

| Victoria a răspuns:

Tulburarile anxioase risca sa se complice si sa evolueze spre alte tulburari mai grave, ce pot duce la depresie. Legaturile dintre anxietate si depresie sunt complexe: nu toate tulburarile dpresive sunt, la origine, tulburari anxioase. Cu toate acestea, se constata ca, intr-o treime pana la jumatate din cazuri, persoanele care au resimtit manifestari de anxietate pronuntate timp de mai multi ani evolueaza catre depresie. Toate studiile epidemiologice arata ca tulburarea anxioasa sta la baza acesti boli, numita depresie nervoasa: persoanele care au fost victime ale tulburarilor anxioase prezinta un risc de doua sau trei ori mai mare de a face depresie nervoasa. Se crede ca tulburarea anxioasa ar precede depresia, iar unii specialisti merg pana la a considera ca este vorba despre aceeai boala, care ar evolua in mai multe faze.
http://www.terapiam.ro/depresia-nervoasa