| BiticaSaraMaria a întrebat:

Ma numesc Sara, am 12 ani si am ajuns la un moment in care ma gandesc ca trebuie sa slabesc vreo 10 kg. Am 1.46m si 48kg(stiu ca e cam mult). Imi puteti da cateva sfaturi? Stiu ca e greu sa slabesti 10 kg dar incet incet poate reusesc. In fiecare vara stau la bunica, iar in fiecare vara mai adaug vreo 6 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Larysa690 a răspuns:

Eu zic ca e bine, nu esti nici grasa nici slaba la anii tai, esti medie.Ca sa slabesti trebuie sa faci cat mai mult sport, sa renunti la fast food si sa mananci cat mai multe fructe.Dar sa slabesti 10 kg e cam mult, in cazul tau nu cred ca ar trebui poate macar daca vrei 3-4kg sa zicem.Eu zic ca esti ok asa pentru ca esti mica de inaltime si iti sta bine putin mai plinuta decat mica si slaba.

| Catrice a răspuns:

-10kg sa arăți ca un copil de clasa întâi?

| anonimuser1 a răspuns:

Eu nu iti recomand sa te apuci de slabit la varsta asta, pentru ca esti in dezvoltare. Daca chiar vrei sa slabesti cat de cat, nu iti recomand sa tii dieta ci doar sa reduci zaharul ( sucuri, dulciuri ) si painea

| Navagio a răspuns:

Nu mai mânca dulciuri renunță la sucurile acide. Cand iti pui ceva sa manânci foloseste o farfurie mica si puneti mai puțin în ia.