| AlexZaban a întrebat:

am 11 ani și nu stiu cum sa slabesc, am 48kg și ca înălțime 136cm. Poate cineva sa imi dea câteva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Anonima163333 a răspuns:

La varsta ta nu se tin diete,asa ca trebuie sa renunti la dulciuri,sucuri acidulate, chipsuri, prajeli si fainoase(poti sa le mananci, dar rar)
Fa mai mult sport, minim 45 de minute pe zi.Alearga prin parc, da-te cu bicicleta sau punbe-ti exercitii cardio pe net.
Bea multa apa, minim 2, 5 l pe zi.
Mananca la ore fixe si nu lua cina dupa ora 18; 30.
Succes!

Răspuns Apreciat de Editori
| mbsg1335 a răspuns:

La varsta asta, corpul e inca in schimbare, deci nu e cazul sa te panichezi.Trebuie doar sa renunti la obiceiurile nesanatoase.La inceput este greu,dar cu siguranta te vei simti mai bine dupa.
Renunta la mancarurile nesanatoase:fast food,dulciuri in exces,sucuri de orice fel(excluzandu-le pe cele facute din fructe,in casa),chipsuri si alte crantanele, evita pe cat posibil prajelile si painea, pastele sau cartofii in exces.
Nu mai manca intre mese; ia un mic dejun satios, o gustare(iaurt sau fructe) la ora 11, la ora 13-14 pranzul, o alta gustare la ora 17 apoi cina la 18, cel tarziu 19, dupa care nu mai manca.
Nu iti fie teama sa mananci. Daca nu mananci iti faci mai mult rau decat bine.Aceasta metoda se foloseste in cazuri extreme in conditii speciale si nu e cazul tau. Poti slabi daca mananci sanatos si faci miscare zilnic.
Poti merge la plimbare in parc, sa faci exercitii in casa sau sa te joci pe afara cu prietenii.
Hidratarea este foarta importanta.Luand in considerare inaltimea si greutatea ta, ai nevoie zilnic de aproximativ 1.9l-2l

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Mananci mai putin. Mai putine kcal=deficit caloric=slabit.
Renunta la mancarurile bogate in kcal. Care ar fi alea? Sucuri, dulciuri, mancaruri prajite, fast-food, ulei, alune, arahide etc.

| racuirina a răspuns:

In primul rand esti in perioada de crestere, nu te ingrijora pe la 13-14 ani o sa fi din nou slaba. Inceraca sa mananci sanatos si sa faci multa miscare.