| elena_9112 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu ce ar trebui sa mananci in perioada in care faci cure cu citostatice (limfom non-hodgkin) sau de ce ar trebui sa te feresti ca alimentatie?
Produsele naturiste, ceaiuri sunt indicate?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este bine sa mananci cat mai multe legume si fructe proaspete, preferabil de la tarani din piata, nu din sere, ferme si import. De asemenea carne de pasare de curte si de vita, lactate de la tarani. Nu ai voie sa mananci chestii cu conservanti, acidifianti, afumate, conservate. colorate cu chimicale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un medic în nutriţie, în mod normal medicul curant trebuia să te pună în gardă cu ce ai voie şi cât şi cum.
Sănătate multă.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Depinde de care iti sunt reactiile la citostatice. Daca ai arsuri, esti febril, ai sa eviti mancarurile picante, carnea rosie, alcooloul de orice fel. Fiecare este diferit. Nu exista o reteta universal valabil. Fiecare suntem diferiti. Ceaiurile sunt indicate.
Discuta cu medicul tau si cu un specialist de medicina alternativ-complementara (chineaza. ayurveda, etc.)

| karellen a răspuns:

Doctor, doctor, doctor