| fla a întrebat:

Chimioterapie citostatice cat timp se efectueaza citostaticile? pe ce perioada? iti poate cadea parul? fla

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada depinde de forma de cancer si de stadiul lui. De obicei este de mai multe luni. Unele provoaca caderea parului, dar dupa intrerupere, acesta va creste mai des si mai frumos.

mira
| mira a răspuns:

Durata administrarii citostaticelor este dependenta de formula.Nu la toata lumea cade parul.Acum pentru a invinge greata se pun in perfuzie medicamente speciale.Citeste pe net articolul dr.Alexandru Eniu "Va trebui sa fac chimioterapie?"Sanatate. Mira

| flori_8244 a răspuns:

MEDICUL APRECIAZA PERIOADA IN FUNCTIE DE STADIUL BOLII.PARUL CADE DAR CRESTE APOI LA MAJORITATEA PERSOANELOR CHIAR MULT MAI DES.

| powergirl a răspuns:

Da cade parul foerte tare perioada de efectuare ti-o zice medicul in functie de diagnosticul tau sau al celui pentru care te interesezi maica mea a facut citostatice si is foaret rele tie rau tare de ele si i-a cazut parul 100% adica de tot dar s-a regenerat nue o problema dar in perioada asta e folosit o peruca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa iti atace sistemul nervos perfuzia cu citostatice?