| Bianca777 a întrebat:

Am fost astazi la dentist pentru ca am vazut ca aveam ceva excrescenta pe gingie care a aparut dupa o operatie de masea de minte. Dentistul a spus ca nu e grav si mi-a taiat chestia respectiva, doar ca a spus ca poate va fi nevoie de o radiografie. Pentru ce credeti ca ar putea avea nevoie de radiografie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Operatie de masea cei aia? Extractie mai degraba.Pt ce sa faci radiografie? Ca sa fie sigur ce se intampla acolo.
Ar fi de preferat o radiografie 3D, sau CT scan si sa o vada un doctor ceva mai sus de dentist, adica tot care se ocupa cu dantura dar care fac operatii etc.

| MPersephone a răspuns:

Daca e ce cred eu, atunci tu ai abces dentar. Si e foarte importanta radiografia, deoarece cu abcesul nu e de gluma. Eu am avut, dar am lasat sa se agraveze, si pana acum fac tratamente.