| ImiPlacFluturii a întrebat:

Ma puteti ajuta cu sfaturi pentru a putea scapa de cosuri? Am foarte multe si nu le mai suport.Sunt complexata de asta...imi e chiar rusine sa ies pe strada fara fond de ten sau pudra.crying
Am incercat tot felul de creme, am fost si la dermatolog(anul trecut) si degeaba. M-am saturat!sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa renunti la fondul de ten si pudra.Pe langa faptul ca nu lasa tenul sa respire, mai contin si tot felul de chimicale care favorizeaza aparitia cosurilor.
Ca "tratament" in sine, trebuie sa incepi din interior.Sa fii atenta la alimentatie(sa bei cel putin 2 litrii de apa pe zi, sa mananci legume si fructe, sa nu faci exces de grasimi,paine, dulciuri, sucuri acidulate etc). trebuie sa elimini toxinele ca organismul sa inceapa procesul de "curatare". Apoi ca ritualul pentru fata, ideal e sa te speli des pe fata cu apa si sapun, sa lasi tenul sa respire si sa incerci sa folosesti creme/masti naturale. Uleiul de masline e foarte bun pentru ten.Alimente care le poti folosi pentru ten sunt :rosia, castravetele, lamaia. Si daca vrei sa cumperi si ceva din comert, iti recomand ceva pe baza de aloe.Nu lua alte prostii pe baza de antibiotice.Si poti sa te duci la un plafar sa ceri o crema de galbenele(sau ca inlocuitor poti sa folosesti si de marar).E foarte ieftina si chiar face "minuni".
Ai grija sa respecti cu strictete alimentatia, modul de viata si tratamentul care il vei alege.Cu aloea si crema de galbenele sigur o sa iti treaca. Succeshappy.

| Bunny a răspuns:

@♥ Aly ♥ zinerytul nu functioneaza pentru toata lumea. Difera pentru fiecare in parte.Mie mi-a uscat fata foarte rau(eu avand si un ten destul de gras) si intr-adevar mi-au disparut cosurile, dar mi-a lasat foarte multe pete care cu greu am scapat de ele.
Decat sa incerce ceva ce nu ii prieste, mai bine sa foloseasca ceva mai natural care daca nu ar da roade, macar nu i-ar afecta tenul mai rau.

| plasticsmile a răspuns:

Normal la dermatolog trebuie sa iti dea si un regim pe care sa il ti...

| babyblue23 a răspuns:

Mey eu pot spune ca sunt norocoasa.Nu am avut acnee si sper sa nu am in viitorul apropiat.Imi mai apare asa cate 1-2 cosuri dar e normal.Mama ma dadea cand eram mica cu Nidoflor(8-9 lei). Apoi am mai crescut si eu si nu am mai folosit. Odata am avut mare nevoie si am fost la farmacie si am cumparat.In 2-3 zile mi-a trecut.Incearca si tu. Poate va fi bun.T speli de fiecare data inainte sa t dai, apoi dezinfectezi cu alcool sanitar si aplici dimineata si seara.Masezi bine pana intra in piele.Bafta.

| Crystal112 a răspuns:

Incearca cu nivea clean deeper, la mine chiar a functionat

| Alina140663 a răspuns:

Uite...deci: si eu am avut cosuri.adica nu le pot spune cosuri pentru ca erau giganticelaughing dar am fost la dermatolog si uite ce mia recomandat:
deci bea zilnic 1, 5 l de apa
spalate dimineata cu apa si sapun [dove din ala roz]
si foloseste zinerit, daca nu l-ai folosit, du-te la medicul de familie sa iti scrie o reteta pentru ca asa e foarte ieftin[1-2 lei] fara reteta ii vreo 40 de lei.laughing
succes love struck si nu intrerupe tratamentul pentru ca nu va da roade
aa era sa uit... fara dulciuri de nici un fel in specia ciocolata si suc
dar totusi poti manca ciocolata alba si suc natural
nu iti lasa parul sa atinga zonele afectate sa NU ti LE SPARGI pentru ca la fiecare cos strans se fac inca 4 cosuri.no spun eu ci dermatologu. sper ca team ajutat.stiu ca sunt dure dar pe mine m-au ajutat.love struck succes

| MerishorLoveGirl a răspuns:

Hey:*:*:*:*
am avut aceeasi problema
pana cand mama mia cumapar zynerit happy e ff bun til recomand cu placere
in cateva zile au disparuthappy
sper ca te-am ajutat

| Ioana_4903 a răspuns:

Buna! Si eu am avut foarte multe cosuri pana cand mama mi-a cumparat de la farmacie Zynerit. Este foarte eficient. eu am scapat de cosuri intr-o saptamana. Sper ca te-am ajutat! :*