| Denyelle_Khrysten_1990 a întrebat:

Cum pot scapa de pediculoza? Am contactat-o de la cineva si de cateva saptamani incerc sa scap de ea si nu reusesc. Am incercat cu tot felul de creme, dar nu ma ajuta cu nimic si imi este rusine sa merg la dermatolog. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Tratament clasic pentru pediculoza fara sa mergi la medic:
-antiparazitare
-igienă riguroasă
Tratament naturist pentru păduchi
Tratament homeopat
-Psorinum
-aplicaţii de lumină polarizată
-Petrol nerafinat (gaz)
200 ml de gaz se amestecă cu 1 linguriţă de sare grunjoasă, se spală părul de pe cap cu această soluţie, se lasă să acţioneze 30-40 de minute, după care se îndepărtează prin spălare cu apă şi şampon; ulterior părul se piaptănă cu un pieptene des, pentru a se înlătura lindinele (ouăle paraziţilor)
-Amestec de uleiuri:
din ulei de cimbru, ulei de rozmarin, ulei de ienupăr – câte 30 ml din fiecare
preparare: se amestecă cu 100 ml de ulei de porumb şi cu o linguriţă de sare grunjoasă
administrare: se lasă la macerat o zi, agitând de 4-5 ori amestecul, apoi se aplică pe păr: se întinde bine pe firul de păr, după care capul se acoperă cu un prosop; după aproximativ 2 ore se spală părul cu apă şi şampon şi se îndepărtează, cu un pieptene des, ouăle paraziţilor
-Ulei esențial din arbore de ceai
în 200 ml de șampon special, care se găsește în farmacii, adăugați 30 de picături de ulei de arbore de ceai. Agitați bine și spălați-vă părul de cel puțin 3 ori pe săptămână
*aceste remedii se pot folosi şi în cazul păduchilor genitali.