| Loly a întrebat:

Ma simt foarte rau in ultimul timp.Simt ca lumea mea nu mai are nici un rost, ca sunt singura si ca nimeni nu ma iubeste macar putin, ca nimanui nu-i pasa de mine.Chiar ma gandesc din ce in ce mai des sa ma sinucid pentru ca simt ca Dumnezeu ma uitat.Ma simt foarte rau tot timpul, plang din orice fie ca am motiv sau nu, simt ca prietenii mei sunt niste tradatori si ca familia mea nu ma iubeste deloc.Chiar nu mai suport aceasta situatie.Cand stau cu prietenii e mai ok, mai uit dar apoi iar ma simt rau.Chiar si in acest moment imi vine sa plang fara sa am vreun motiv.Intru in astfel de depresii fff des. Ajutati-ma! Mi-e frica ca intr-un moment din asta chiar ma voi sinucide pentru ca nu gasesc nimic bun in viata asta. Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Uite metoda de autosugestie de care ai nevoie: http://idezvoltarepersonala.blogspot.com/......ctiei.html

| reademik a răspuns:

Parerea mea este ca suferi de depresie si simptomele tale nu sunt din cauza celor din jur si nici din cauza ta, factorii externi cu care ai luat contact in ultimul timp te-au facut sa versi paharul, nu te speria si incearca sa nu te intristezi si mai tare. du-te la un psiholog si acolo iti vei varsa amarul cu rost si vei primi si ajutorul binemeritat. te pup si sa vi cu vesti. te rog sa o faci, eu sunt cadru medical si stiu exact despre ce e vorba

| butt3rfly16 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti deschis cu cineva in care sa ai incredere sau pe care sa stii ca te poti baza? Ai nevoie de o persoana care sa te asculte si sa te ajute sa te eliberezi de unele lucruri care cu siguranta de apasa.Nu trebuie sa cedezi la fiecare despresie pentru ca o viata ai si nu merita sa o ratezi pentru ca te simti singura.Incearca sa faci lucruri care te fac fericita,care te fac sa te simti bine, sa cunosti persoane noi, sa socializezi.Sa nu te mai gandesti niciodata la varianta ca ti-ai putea lua viata ca nu este o solutie! Gandeste-te ca sunt lucruri simple care te-ar putea face sa zambesti.Trebuie sa ai vointa sa reusesti sa iesi din aceasta stare.Ai putea sa apelezi si la un specialist daca te-ar face sa te simti mai bine.Ai grija si incearca sa iei niste decizii cat mai bune in legatura cu viata ta.Ai un viitor in fata si cu siguranta si persoane care iti vor fi alaturi la bine si la greu.Baftawinking

| seby4music a răspuns:

Stai linistita nu esti singura...nu prea sunt eu in masura sa dau sfaturi dar incearca sa te abtii si sa te gandesti ca treci tu si peste asta si ca trebuie sa ti se intample si tie ceva bun in viata de care sa fi fericita... vezi ce faci.happy

| zăGhost a răspuns:

De ce trebuie sa depinda fericirea ta de altii?
Fii tu multumita cu tine, incearca sa iti pese mai mult de parerea ta despre tine decat de cum te vad altii, simte-te bine-n pielea ta si nu te considera inferioara, pentru ca ei nu sunt mai buni.
Nu zic sa nu mai iesi cu nimeni, pentru ca din (ne)fericire traim intr-o societate si trebuie sa ne conformam uneori anumitor norme, dar incearca sa-ti fie indiferent daca vreun amic vine sau pleaca. Fii sociabila cu ei, dar gandeste-te ca daca vor inceta prietenia, viata ta nu are de ce sa fie mai rea.
Si cel mai important... uita de idei precum "sinucidere".

| Behindyou a răspuns:

Du-te la dracu. Daca ti-ai putea da viata altcuiva, macar. Voi astia care nu suferiti, nu stiti ce-i durerea si ce-i greutatea, va plictisiti asa, repede de viata.
Sunteti niste infami, niste nemernici care nu merita sa faca umbra pamantului.

Se zbat mii de copii, mii de oameni prin spitale, luptand cu boli ce nu pot fii invinse, milioane de oameni infrunta foametea, se agata cu tot ce pot de viata, si voi, aveti un loc mult prea bun ca s-al pretuiti.

Oare de ce exista asemenea persoane? De ce unii au totul si altii n-au nimic?

| titushubert a răspuns:

Gandeste-te la ceva bun, ceva ce a insemnat foarte mult pentru tine si sa stii ca tot ce crezi despre cei care te-au uitat si alea alea, sunt doar datorita la ce te gandesti tu, incearca sa iubesti viata asa cum este si doar tu prin cine esti o vei putea face mai bunawinking sper sa ajut cu ceva