| GulDan a întrebat:

Ma sperie ca m-a luat dintr-o data ameteala si simt o presiune la cap in spate si la ceafa..si o amorteala putin.

PS:Am atacuri de panica si am si anxietate...are legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ijuuuuuuu a răspuns:

Doar medicul îți poate da un diagnostic.
Stai în pat și odihnește-te. Fă în așa fel ca orele de somn să fie între 23:00-07:00.
Încearcă să fii mai pozitiv/ă.
Dacă stările continuă ar fi bine să consulți un medic.

| dandana2015 a răspuns:

Are! Ai un tensiometru in casa? Ia-ti tensiunea, si daca e normala atunci stii bine ca anxietatea isi face de cap. Daca ai tensiune peste 16/10 atunci fugi la spital.

| good2answer a răspuns:

De obicei presiunea de la ceafa si ameteala, vin de la neoxigenarea indestulata a creierului mic din cauza ca ai spondiloza cervicala. Trebuie sa rogi pe cineva sau daca poti tu, sa maseze zona cervicala(adica ceafa). Sanatate!

| dandana2015 a răspuns (pentru good2answer):

Spondiloza cervicala nu are nimic de`a face cu neoxigenarea creierului! Una e una, cealalta e alta mancare de peste! Macar cititi inainte de`a da un raspuns pe asa o tema, daca nu aveti o pregatire medicala pentru asa ceva. Serios acum!

| good2answer a răspuns:

Dandana 2015, spondiloza cervicala sti ce e macar? Si crede-ma, nu dau sfaturi aiurea doar ca nu am ce face. Si da, pregatire medicala am. De aceea i-am prezentat domnisoarei posibila cauza a simptomelor. Daca ai chef de cearta argumentativa, inscrie-te pe alt site sau nu mai da raspunsuri rele la ceva ce clar nu are de-a face cu tine. E alegerea ei ce face cu raspunsurile. Da? O seara buna sa ai.