| Robeeert1 a întrebat:

Dacă vreau să plec in străinătate (Anglia) ca asistenta medicala ar fi mai bună postliceala sau facultatea de asistență?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce sa faci in Anglia, vine al treilea val de covid anul viitor, pîna termini tu facultatea 5 ani mor ăia pe capete.

| romeo78 a răspuns:

Dacă nu cunoașteți, Marea Britanie, din ianuarie 2021 a ieșit oficial din Uniunea Europeană. Acest lucru înseamnă că orice angajare legală se va face prin intermediul unei agenții oficiale de recrutare, șederea în Marea Britanie va fi permisă doar pe baza vizei, emisă pe baza contractului de muncă legal. Viza se va reînnoi la un interval de timp stabilit de autoritățile din Marea Britanie.
Va fi obligatoriu cunoașterea limbii engleze și o minimă experiență, în orice serviciu.
În Uniunea Europeană, în schimb nu va fi nici o problemă.

| zilog a răspuns:

Nu mai e bun nimic ca sa desfințăt instituția care echivala diplomele gata finish!
Nici o șansă să mai faci ceva in Anglia sau inchis ușile.
dacă vrei ceva trebuie neapărat să vii aici și să faci școala aici de asistent medical PENTRU CĂ FOARTE MULTE ROMÂNCE AU CUMPĂRAT DIPLOME DE ASISTENT MEDICAL
SI NU ȘTIAU SĂ FACĂ O INJECȚIE SI DIN ACEST MOTIV SI-au făcut ei o asociație a țărilor de incredere adică Anglia elvetia nordvegia suedia finlanda islanda si cam atât și îsi recunosc intre ei scolile se chema grupul țărilor JTE

| Eireann a răspuns:

Amandoua sunt ok. Nu uita de IELTS care pare a fi hopul cel mai mare.

| Roberrt21 a răspuns:

Sunt bune amândouă, o facultate de asistență arata mai bine la imaginehappy

| zilog a răspuns (pentru Roberrt21):

Da facultatea e bună o să te primescă aici ca și când ai fi asistentă medical cu scoala post-liceală și o să te mai pună să mai dai o grămadă de examene de la protecția muncii complicate rău de tot gramatical o gramada de examene pe meseria ta
așa ca să vadă dacă corespunzi cu așteptările lor
pentru că altfel ei iti spun că ei cred despre tine că tu ai un hobby să fii tu asistenta medical dar la ei in țără fără nuștiu ce
edițai optsprezecia de la o anumită carte învățată pe deasupra nu prea ai tu cum să fii asistentă medical si trebuie să dai examen sa dovedești că si cartea respectivă
adică niste reglementări standardizări proceduri
și atunci când dai examenul respectiv o să obții o legitimație
pentru că aici nu munește nimeni așa fără să fie testat aici in țăra asta si fără să obțină fiecare om o legitimație care să ateste că el cunoaște meseria pe care o practică
si acestă legitimație iti da voie să muncești doar 2 ani până când mai scot ca la legislatia auto incă o carte pe care tu trebuie să o cumperi nu e moca
si trebuie să o înveți
si apoi trebuie să dai examen pentru ca să îți mai prelungească legitimația respectiva pentru încă 2 ani