| T30D0RA a întrebat:

Mai exact, ce este menopauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Menopauza este incetarea definitiva a menstruatiei, si apare in jurul varstei 45-50 ani. In aceasta perioada inceteaza definitiv functiile ovariene. Deci nu mai pot ramane insarcinata!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Oferi informații denaturate.
http://sanatate.ele.ro/......a3242.html
Pa, pa.

| CARMENCITA a răspuns:

Menopauza este cand o femeie nu mai are ciclu menstrual si nu mai poate face copii.Cauta si pe Google sau intreaba aici ce nu intelegi sau trimite-mi mesaj. Daca stiu iti raspund, daca nu intreb pe cunoscuti si tot raspund. Uneori raspund mai greu ca nu am timp.

| Toshima a răspuns:

Fenomen fiziologic complex care consta in incetarea definitiva a menstruatiei ca urmare a incetarii functii ovariene. Funda?

| Rebe97 a răspuns:

Menopauza este "piatra de hotar" in viata fiecarei femei ce marcheaza sfarsitul perioadei reproductive. La un an dupa ultima menstra se considera ca femeia a ajuns la menopauza. Media de varsta pentru instalarea menopauzei este de aproximativ 50 de ani dar corpul fiecarei femei are propriul ritm si timp limita. Unele femei ajung la menopauza in mijlocul decadei a patra si altele au menstruatii chiar si in decada a cincea.
Perimenopauza cuprinde perioada de instalare a menopauzei si cea care urmeaza menopauzei. Se refera la cei 2 pana la 8 ani de modificare a nivelului hormonal incluzand si simptomatologia asociata, pana la instalarea menopauzei. Cel mai frecvent semn de premenopauza este menstruatia abundenta, adesea neregulata data de dereglarile hormonale.
Majoritatea femeilor au perimenopauza intre 39 si 51 de ani. Unele femei prezinta modificari ale menstruatiei si sindrom premenstrual la sfarsitul decadei a treia cand nivelul hormonal se modifica si fertilitatea e in declin in mod fiziologic. Alte femei nu au astfel de simptome pana la sfarsitul decadei a patra.
Postmenopauza incepe la un an dupa ultima menstra. Nivelul hormonal continua sa scada si simptomele menopauzei sunt prezente, posibil accentuate de-a lungul primului an sau in anii urmatori. Estrogenul si progesteronul se stabilizeaza la niveluri joase si simptomele se atenueaza. Aceasta este perioada in care femeile se pot bucura de lipsa ciclurilor menstruale si a problemelor de contraceptie

| Flambo a răspuns:

Cred ca pauza pe care o fac femeile cand se dezvolta...habar n-am