| MadalinT00 a întrebat:

Mai mereu cand stau in picioare simt o presiune pe cap si uneori ma ia ameteala.Simt ca imi vibreaza tot corpul si uneori imi amortesc si simt furnicaturi in palme si in talpi.Analizele mereu in ies bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Atunci ce iti lipseste e un consult neurologic.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cand ti-ai facut ultima data analizele? Cu tensiunea cum stai? HGB (hemoglobina) cat ti-a iesit? Sideremia, magnezemia, calciu seric ti le-ai facut? Daca da si au iesit bine si analizele sunt mai recente decat data in care au inceput simptomele astea mergi la medicul de familie si cere sa-ti faca trimitere la un neurolog.
De mancat mananci? Glicemia cum a fost? Esti diabetic sau nu? Daca da iei insulina?
Nu-ti face CT-uri si RMN-uri de capul tau pentru ca le faci degeaba. Medicul decide de ce analize ai nevoie si la ce parte a corpului si daca cu contrast sau nu... Degeaba iti faci tu ceva ca nu stii exact de ce are nevoie medicul si e posibil sa te mai puna sa le mai faci odata, si pe langa ca te mai iradiezi odata (daca faci CT) dai si o gramada de bani, un RMN simplu e de cap e de pe la 600 de lei in sus. Si daca nu stii exact ce vrei e aproape inutil.

| MadalinT00 explică (pentru CuriousStuff):

Acum 6 luni le-am facut.Am tensiunea normala.Hemoglobina e buna.Nu sunt diabetic.De mancat mananc foarte bine.

| CuriousStuff a răspuns (pentru MadalinT00):

Atunci ce iti lipseste e un consult neurologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ai zis de amorteala, ma duc cu gandul ca e ceva in neregula cu tensiunea arteriala, incearca la un examen cardiac.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cand spui "analize" la ce fel de analize te referi? Doar la analize de sange sau ai mai facut si alt gen de analize precum CT(examen tomograf) sau RMN? Acele furnicaturi pe care afirmi ca le ai s-ar putea sa apara, cel mai probabil, din cauze neurologice. Iti recomand sa mergi la un control de specialitate neurologic si eventual sa iti faci un RMN deoarece este important sa elimini si posibilitatea unei afectiuni neurologice.

| Jacquelinesama500 a răspuns:

Buna..nu stiu daca tiai intrebat doctorul dar sar putea sa ai probleme grave cu sanatatea asta depinde de ce varsta ai. nu stiu daca ai lesinat vreodata dar unele sentimente pe care leai spus ca le ai sunt acele sentimente pe care le ai cand lesini, dar cel mai probabil s-ar putea sa ai probleme cu oaele sau sa ai o bola sau puroi la cap depinde daca acea presiune este ca un fel de durere sau doar un fel de ameteala, sfatul meu este samergi la doctorul tau si sa-i explici absolut totul detaliat nu sa te duci de capu tau sa-ti faci analize, cred ca te refereai la analize de sance sau alea jenante dar sincer acel fel de analize nu au legatura cu durerile de cap sau articulatiile, pai sper ca te-am ajutat