| anonim_4396 a întrebat:

Mama e posibil sa fie bolnava de hipertiroida. prezinta toate simptomele si a mai fost operata odata in zona gatului(nu stiu exact daca la glanda tiroida). sunt f f f f speriata pentru ca am auzit-o vorbind de "moarte" si de "lucruri grave". care e cel mai grav lucru care se poate intampla? care e tratamentul si cat de costisitor este? care sunt sansele de a te insanatosi? ( %?)
va rog ajutati-, ma... dar nu luati de pe net, e cv serios, nu o joaca de copii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hipertiroidismul nu duce la moarte, exista tratament care nu este costisitor, dar trebuie luat toata viata

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu este posibil sa moara din asa ceva.

Obtiunile de tratament sunt betablocantele si/sau medicamentele antitiroidiene. Rareori este necesar tratamentul cu iod radioactiv sau operatia chirurgicala.

Citeste mai multe aici :http://www.emedonline.ro/afectiuni/view.article.php/c1/59/p3

| negru30 a răspuns:

Nu se moare din asa ceva - stai linistita

| ღAnonimღ a răspuns:

Acum putin timp a murit mama unei colege din clasa de la noi.are 12 ani si e distrusa, desi nu arata asta. poate ca faptul asta a descurajat-o.

e posibil sa faci cancer de la asa ceva?

| answers4you a răspuns:

Nu e chiar asa grav, depinde de tiroida. Sa mearga la endocrinolog. O sa-i dea tratament sau o sa o opereze, insa la hipertiroida cred ca solutia ar fi operatia. Mama ta e doar pesimista, se gandeste la ce-i mai rau. Ia-o de manuta, incurajeaz-o si mergeti fugutza la medic.