| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea si-a facut de curand niste analize si are hemoglobina scazuta (11 si ceva) si crede ca este legat de faptul ca limba ei arata cam asa http://www.ghidmedicina.ro/......nturi.html si am cautat pe net si n-am gasit sa aiba legatura dar ce-am citit este ca te nasti cu o astfel de limba dar mama avea limba perfect normala dar dupa prima nastere i s-a facut asa si s-a dat cu o substanta (nu mai stiu exact cum se numeste) pe care i-a prescris-o doctorita si nu si-a facut efectul si uneori o mai ustura limba...la ce doctor s-ar putea duce pentru ca doctorita de familie nu-si face griji in legatura cu limba ei. adica nu i se pare ceva grav.astept raspunsuri. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Pentru a determina tipul/cauza anemiei pe care o are mama ta vor mai fi necesare si alte analize de sange. In ceea ce priveste aspectul limbii, se poate adresa unui medic ORL-ist. http://www.i-medic.ro/articole/anemie-fier-si-cupru