| Bianca777 a întrebat:

Am 16 ani, si de cateva saptamani am observat prima data ca am ochii mai galbeni. I-am spus mamei mele, si mi-am facut niste analize unde mi-a iesit bilirubina directă mai mare, nu cu mult. Mi am facut analize la ficat si pentru coagulare si toate au iesit bune. La rinichi la fel. Am mers la spital, ca sa vedem ce ne poate spune un doctor, si acolo m au trimis sa-mi fac consult la inima pentru tahicardie sinusala. M au tot purtat trei zile prin spital si mi au spus că nu am nimic la inima, si in legatura cu icterul doctorita mi-a spus că e de la un sindrom gilbert. Nu am vrut să o contrazic, dar am citit si in carti si pe net ca la acest sindrom creste bilirubina indirecta, dar nu am zis nimic. Nu mi-a facut ecografie abdominala, nimic. Ce as putea face? Mama nu ma mai crede, spune ca doctorita stie, dar nu cred ca e asa, si as vrea sa fac ceva, am sclera galbenă. Azi e mai galbenă ca ieri. Va rog, daca puteti sa imi dati niste sfaturi, daca stiti ceva legat de asta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cred ca au dreptate ca asta am si eu. Tot ce poti sa faci ca sa il tii sub control e sa ai un stil de viata sanatos. Sa te hidratezi bine, sa mananci sanatos si sa dormi destul. Pe langa asta, silimarina ajuta.

| Bianca777 explică (pentru Sn4k3):

Si tu ai bilirubina directă mai mare?

| Sn4k3 a răspuns (pentru Bianca777):

Nu stiu care laughing, doar ca e crescuta si am acelasi simptom, pe langa altele.

| Bianca777 explică (pentru Sn4k3):

Ce simptome mai ai

| Sn4k3 a răspuns (pentru Bianca777):

Pofta de mancare scazuta si stare oboseala constanta, dar sunt specifice in general afectiunilor ficatului, nu neaparat doar la sindromul asta. Icterul (culoarea galbena a pielii/ochilor) e declansat de deshidratare, lipsa de somn, stres, mancare nesanatoasa etc. Atat timp cat eviti astea, n-ai nimic. Oricum nu e nimic grav.

| Bianca777 explică (pentru Sn4k3):

Ai o afectiune la ficat?

| Sn4k3 a răspuns (pentru Bianca777):

Sindromul asta e o afectiune a ficatului. Ma refeream ca nu doar la el le resimti.

| Bianca777 explică (pentru Sn4k3):

Am inteles

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la medicul de familie să-ți de-a trimitere la specialist, sau mergi direct la un cabinet privat. Prin spital te poarta peste tot și la final spun că nu ai nimic, plus că trebuie să stai la cozi.