| dannyweiden a întrebat:

Mamaliga ingrasa nu stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Heart2014 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu ingrasa.

| MaurSEF a răspuns:

Nu,nu ingrasa, acum depinde cum o faci, daca e simpla cu malai si cu apa, nu prea are calorii, dar daca pui si unt/ulei/lapte atunci nu prea e bine.Mai conteaza si cu ce o mananci,smatanta,sunculita, sau cine stie ce pofte mai ai, sigur ca ingrasa, dar daca e sa mananci doar mamaliga, este bine.bafta

| Ygreek a răspuns:

Spre deoasebire de făina de grâu, mămăliga conţine vitamine din grupul B, minerale(potasiu util bolnavilor de inimă) şi era recomandată în special persoanelor suferinde de boli de plămâni sau anemicilor. Diabeticii trebuie să ştie că o felie de mămăligă rece are de 4 ori mai puţine calorii decât o felie de pâine.
Dacă vrem să socotim câte calorii consumăm zilnic, atunci trebuie să ţinem seama că 100 g de mălai are 351 calorii, în timp ce 100 grame de pufuleţi conţin 520 calorii.