| Lightning1997 a întrebat:

Stiu ca poate parea ciudata intrebarea, insa eram curios de parerile voastre.Mancatul cu mainile murdare stiu ca nu este sanatos.Insa atunci cand stam pe perna si o atingem cu gura/nasul? Sau cearsaful cu care ne invelim noaptea.Nu avem cum sa fim atenti inclusiv la asta, evident, dar e mai periculos mancatul cu mana murdara? Fata de perna poate fi murdara, chiar schimbata des, este pusa in contact cu suprafete murdare fara sa vrei si dupa dormi pe ea.Care este diferenta si de ce e mai periculos mancatul cu mainile murdare decat exemplul dat mai sus? Cand mancam cu mana murdara nu asta facem: atingem o suprafata nu tocmai curata cu gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De aia se recomandă spălatul pe față seara când ajungi acasă sau înainte d eculcare și schimbarea feței de pernă cât mai des

| RAY a răspuns:

Tu ai auzit de simbioza? ai sute de trilioane de bacteri in intentine, gura, piele, microbi ataca sistemele imunitare slab sau daca le hranesti gresit

| alina2k18 a răspuns:

''Fata de perna poate fi murdara, chiar schimbata des, este pusa in contact cu suprafete murdare fara sa vrei si dupa dormi pe ea.''
Doar daca stai intr-o cocina.
''Cand mancam cu mana murdara nu asta facem: atingem o suprafata nu tocmai curata cu gura?''
Foloseste TACAMURILEwinking

| Lightning1997 explică (pentru alina2k18):

Eu ma refeream la faptul ca pot exista bacterii pe orice suprafata
...si voiam sa fac o comparatie intre doua situatii..nu zic ca mancatul cu mana murdara nu e periculos, dimpotriva.

| Digikey a răspuns:

Avem in gura mai multe bacterii decat pe mainile murdare.

https://www.csid.ro/health/sanatate/descopera-jungla-din-gura-ta-4099788

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Atunci când ai Contant cu fata de perna nu e atât de grav precum ai mânca, cu mâinile pline de microbi. Bun, fetele de perna sunt murdare, dar nu ai contact așa mare precum ai cu mâncarea care îți ajunge in stomac.

| EDWARd2231321 a răspuns:

E periculos cand iti bagi degetu in fund si dupa in gura

| Sonia20202 a răspuns:

Nu ai atat de multe bacterii pe perna, precum ai avea pe mainile murdare. Exista multe boli care se pot transmite de pe mainile murdare, in schimb de pe perna sunt mai putine sansele, pentru ca INAINTE DE A NE PUNE LA AOMN, NE FACEM UN DUS!