| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea afecteaza ovarele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Masturbarea nu are nici un efect nefavorabil asupra ovarelor, teoretic ar avea niste efecte benefice (in lipsa sex-ului).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

NU! dar nici nu exagera! Cauta-ti un prieten ca lumea si traieste si iubeste normal! Cu protectie!

lolita
| lolita a răspuns:

Daca iti introduci cine stie ce chestie ascutita in vagin este posibil laughing, asa ca ai grija, mai bine opteaza pentru vibratoare (daca nu-ti plac baietii) sau pentru baieti daca nu-ti plac vibratoarele.-

| Farcas a răspuns:

Masturbarea este un mod foarte bun de ati cunoaste corpul mai bine.chiar este indicata.atentie insa.nu te masturba cu obiecte ascutite, dus sau alte chestii de dimensiuni mai mari ca ceea a ob-ului pentru ca iti poate afecta organele cum spui tu, sau in cel mai rau caz, sa te dezvirginezi.

| Sara2 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cat de ''adanc''te masturbezi. laughing

| MikeSecret a răspuns:

Toate femeile cand sunt lovite in pasarica se zvarcolesc pe jos de durere. Cine nu stie sa incerce si sa loveasca pe una in ovare sau in pasarica

| MikeSecret a răspuns:

Da taieti ovarele si vaginul jos