| Marla51nn3r a întrebat:

Medicamentul duphaston poate masculiniza femeia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Scrie asta pe prospect sau o dai in conspiratii?

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Pai tu ai citit prospectul sau vi sa arunci cu pareri, eu l-am citit si e o bomba cu testosteron medicamentul.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Iar tu? Du-te mai si troleaza in alta parte cu astfel de afirmatii sub forma de bombe de prostie.Nu esti in nicio masura sa spui tu ce inseamna bomba hormonala din moment ce nu stii multe alte notiuni de baza legate de menstruatie, sarcina sau orice. laughing

,, Cum acţionează Duphaston
În mod normal, organismul păstrează echilibrul dintre cantitatea de hormon natural progesteron şi estrogen
(alt hormon important al femeilor). Dacă organismul dumneavoastră nu produce progesteron în cantitate
suficientă, Duphaston completează această cantitate şi reface echilibrul.
Medicul dumneavoastră poate să vă recomande să luaţi atât estrogen cât şi Duphaston. Acest lucru depinde
de afecţiunea pentru care utilizaţi Duphaston.
La unele femei care utilizează TSH, luând numai un estrogen, acesta poate determina îngroşarea anormală a
mucoasei uterine. Acest lucru se poate întâmpla de asemenea dacă nu aveţi uter şi aveţi antecedente de
endometrioză. Utilizarea didrogesteronului într-o perioadă a ciclului menstrual lunar, ajută la prevenirea
refacerii mucoasei uterine.'' - https://comenzi.farmaciatei.ro/......an-p348885

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Orice medicament pe baza de hormoni creeaza un dezechilibru hormonal, tu habar n-ai! normal ca daca iei cateva pastile nu se va observa nici-o schimbare dar daca iei luni de zile vor aparea schimbari in comportamentul persoanei respective.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Am habar, pentru ca spre deosebire de altii, eu citesc.De unde stii tu cat trebuie sa ia acest tratament ca apoi sa zici ca e o bomba hormonala care ii face rau? Ca nu e nimic mentionat in postare.Inceteaza sa bagi frica aiurea in femei.

| ioana748 a răspuns:

Nu, este ok, din contra ajuta.

| Lupică27 a răspuns:

Normal ca va avea un impact asupra nivelului tau hormonal, si da, vor fi anumite schimbari mai mult sau mai putin.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Nu mai spune...ce impact? Esti medic cumva? Nu. Daca acest medicament l-a recomandat medicul nu este necesar sa iti dai tu cu parerea aiurea.Riscurile mentionate in prospect sunt minime atunci cand se tine legatura cu medicul si se respecta ce scrie acolo.Nu mai speria lumea.

Marla51nn3r, ai grija de cine asculti pe aici, e plin de pustani care raspund la misto.Nu, nu te vei transforma in barbat, iar daca nu ma crezi vorbeste cu medicul tau.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Cred ca am dublu varsta ta laughing pustan auzi, cred ca cel mai bun exemplu sunt femeile care fac culturism si iau testosteron, cat de rapid dezvolta trasaturi masculine si masa musculara proeminenta.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Serios? Ai vreo 57 de ani? Nu mai spune...laughing Compari mere cu ananas, las-o balta si reciteste ce am scris mai sus.

| Lupică27 a răspuns (pentru dullcat):

Daca ai gandi macar un pic logic ai vedea ca am dreptate, sistemul tau hormonal iti dicteaza atractia sexuala fata de barbati pentru ca ai un nivel mai ridicat de estrogen si unul scazut de testosteron, mai mult, iti da trasaturile feminine.
Daca vei introduce in organism alte surse de testosteron cum ar fi acel medicament pe termen lung se vor crea perturbari ale nivelelor hormonale, vei avea un nivel mai mare de testosteron.
Te contrazici degeaba, citeste studii pe tema asta.

| dullcat a răspuns (pentru Lupică27):

Aduci argumente degeaba pentru niste chestii pe care nici nu le-am spus si nici nu le-am negat.Cum ziceam mai sus, reciteste:

,, În mod normal, organismul păstrează echilibrul dintre cantitatea de hormon natural progesteron şi estrogen
(alt hormon important al femeilor). Dacă organismul dumneavoastră nu produce progesteron în cantitate
suficientă, Duphaston completează această cantitate şi reface echilibrul.''