| Bischin_Emanuela_1964 a întrebat:

Medicul primar generalist este inferior ca pregătire fata de un medic primar chirurg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Difera doar specialitatea fiecaruia.

| alina2k18 a răspuns:

Specializari diferite cum a zis colegul, atata tot.

| Raducons a răspuns:

Nu este inferior, au acelasi grad doa ca au specializari diferite.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Evident. Medicul generalist prescrie medicamente sau te trimite mai departe la alti medici. Chirurgul are o pregatire mult mai intensa si mai indelungata. Nu oricine poate fi chirurg. El poate face ce face generalistul, insa generalistul nu te poate opera.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Medicul de familie face asta.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Aaa ok. Pai, macar am invatat si eu ceva nou laughing