| lumy4u a întrebat:

Merita sa iti cumperi o bicicleta magnetica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Skifer a răspuns:

Nu

2 răspunsuri:
| eduardbest333 a răspuns:

Bicicleta mecanica

se gaseste la cel mai mic pret dintre toate modelele de biciclete fitness; franarea este mecanica ( in momentul opriri exercitiului, pedalele mai ruleaza putin )iar din acest motiv se uzeaza cureaua mai repede
mecanismul de rulare este pe curea fara volanta
este exclusiv pentru utilizare casnica.

Bicicleta magnetica

pretul difera in functie de caracteristici, brand, si gama din care face parte ( home, semiprofesionala sau profesionala )
franarea se face magnetic ( in momentul opriri pedalarii, pedalele se opresc aproape in acelasi timp )
mecanismul este asemanator cu cel de la bicicleta mecanica dar are volanta, si mai multe nivele de rezistenta la pedalare.

Bicicleta eliptica

pretul difera pretul difera in functie de caracteristici, brand, si gama din care face parte (home, semiprofesionala sau profesionala)
franarea se face magnetic ( cureaua dureaza mai mult, uzura fiind minima )
solicita mai multe grupe de muschi deoarece utilizatorul sta in picioare si isi misca tot corpul in momentul exercitiului
mecanism cu volanta; are mai multe trepte de reglare a rezistentei

| hobber a răspuns:

O bicicleta magnetica este o bicicleta franata magnetic. Daca vrei sa faci sport in casa merita bicicleta magnetica, daca vrei sa mergi afara merita o bicicleta adevarata.
Cred ca poti plasa si o bicicleta adevarata pe un stand in casa unde sa aiba un mecanism de franare... deci folosesti aceeasi bicicleta + un suport.