| 1angel a întrebat:

Mersi mult pentru detalii, dar toate astea le-am stiut deja, am fost la mai multi medici aici in Oradea(endocrinologi), si ba mi-au zis ca trebuie sa urmez tratamentul cat oi trai, ba ca va fi indelungat(mai multi ani)si este posibil ca sa-mi revin 100% si nu o sa mai am nevoia de medicamente.Asta difera de la o persoana la alta, de reactia organismului la medicamente.Si daca asta s-ar intampla o sa trebuiasca doar sa merg sa-mi fac analizele 1-2 ori pe an ca sa nu reapara.Deci chiar nu stiu ce sa mai cred.In legatura cu greutatea nu prea le-as numi probleme.De 1an jumate de cand mi s-a diagnosticat aceasta boala am pus pe mine 5kg, dar asta mereu oscileaza. Pun pe mine cateva kg(desi nu mananc mai mult sau mai putin), apoi dau jos cateva... dar 5kg niciodata nu am depasit...deocamdata.Dar asa mai avea inca o intrebare care ma pune pe ganduri...Inainte cu 5ani am fost diagnosticat si cu Rectocolita ulcero-hemoragica si de atunci iau medicamente regulat(Salazopirina sau Salofalk), ar avea ceva legatura aceasta boala s tratamentul pe care l-am urmat pentru Rectocolita cu aparitia insuficientei tiroidiene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea ca cele doua boli sa fie legate intre ele. Rectocolita este o boala cu mecanism autoimun, iar in cauzele de insuficienta tiroidiana se gasesc multe afectiuni autoimune. Practic, tu s-ar puea sa faci anticorpi care sa nu recunoasca si sa-ti distruga propriile structuri: mucoasa colonului, glanda tiroida, etc.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Tratamentul facut anterior nu are legatura cu faptul ca acum ti s-a diagnosticat insuficienta tiroidiana, probabil ca tu ai suferit si anterior de aceasta boala insa nu a fost manifesta si doar acum ai simtit dereglarile hormonale, probabil cauzate si de trecerea anilor.
Multa sanatate si cred ca esti pe drumul cel bun daca deja ai inceput tratamentul si pentru aceasta boala si controlul este obligatoriu pentru a vedea dozajul de medicamente in raport de efectul pe care l-a avut tratamentul.

| mioara a răspuns:

Dece nu mergi la un alt dr endocrinolog, la Bucuresti la dr Munteanu Codrut de la Policlinica Crestina Munposan"94 intra pe site-ul lor si fa-ti o programare este un super dr.