| NotToday a întrebat:

Metode naturiste de a scapa de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu există remediu împotriva răcelii, doar diverse medicamente sau leacuri băbești care ameliorează puțin efectele.
Fie că te tratezi, fie că nu, tot într-o săptămână îți trece.
Bea foarte multe lichide, ceaiuri calde de lămâie îndulcite cu miere, fervex, coldrex, vitamine, etc. Mai mult de atât, nu poți face.
Mare atenție, orice ai bea, niciodată să nu fie reci sau fierbinți, doar calde.

| neutrino a răspuns:

De raceala nu se scapa.

| Oana92 a răspuns:

Ceai de ghimbir cu miere si lamaie, feli de cartofi puse pe gat, sosete bagate in otet sau chiar impachetari cu otet daca ai febra mare. Si cand trece fa tratament cu echinacea sau barakka. Sanatate!

| Lauraelena01 a răspuns:

Buna! Si eu am fost foarte racita, am mers la plafar si am luat sirop echinaceea care este foarte bun. daca raceala este foarte puternica poti luat pastile echinaceea. mie de la asta mi-a trecut :* si sa bei cat mai multe ceaiuri.

| Pupikツ a răspuns:

Heyy! Exista remedii babesti pe care mi le aplica si mie mama de cand eram mai micuta happy De ex: o compresa cu sare fiarta pe piept sau un inhalant te poate ajuta. Iti recomand multe citrice in special lamaia iar zaharul sa fie inlocuit de miere. Multe legume si fructe in perioada asta. Ai putea incerca o frectie cu Carmol pe care o aplic si eu cand sunt gripatahappy Bafta! Merit fundita? big grin