| Chris_2401 a întrebat:

Mi-a aparut o iritatie pe brat( in mai multe locuri). Am fost la dermatolog si mi-a zis ca e un herpes, recomandandu-mi Aciclovir comprimate(400 mg), cate 2pastile la 4 ore ...pe prospect scrie ca doua comprimate se pot lua la 12 ore, iar eu iau la 4. Mi se pare un dozaj prea mare. Sa le iau cum a spus medicul sau cum scrie pe prospect? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

DeepWaterShrimp, daca nu e zona zoster, atunci trebuie sa-ti faci niste analize serioase. Herpesul este extrem de rar pe piele in afara gurii si organelor genitale, de obicei la persoane cu infectie foarte severa si imunitate compromisa. Este un mare semnal de alarma daca nu e zona zoster si iti trebuie analize serioase (neaparat testeaza-te HIV).
Despre doza. E mare, dar nu periculoasa, o poti lua linistit.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa mai intrebi o data medicul sa nu fi gresit el.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cel mai bine e sa intrebi o farmacista...
Ca e posibil sa-ti fi spus gresit medicul, ori tu sa nu fi fost atent/a.

| Suzy a răspuns:

Du-te la o farmacie (unde este un doctor) si intreaba sau o farmacista

| NoMore a răspuns:

Poti lua pana la 4 g pe zi... deci 10 cpr./zi.
Si nu cred ca e herpes simplex... este herpes Zoster, iar boala se numeste Zona Zoster. Zic si eu asa... parerea mea happy
Ia cum a zis el.

| NoMore a răspuns:

Farmacistele nu au pregatire medicala... Nu inteleg de ce se baga ele pana la urma...

| NoMore a răspuns:

Revin... ca sa te convingi:
1. Poti lua doze de 800 mg (2 cpr.) de cate 4-5 ori pe zi. Eu cred ca 800x5 face fix 4g, ceea ce e ok. Iei mai putin daca ai probleme la rinichi sau ficat.
2. Iti zic asta in calitate de reprezentant medical care promoveaza la medici Aciklovir, apoi in calitate de om care-a terminat medicina.

| Chris_2401 explică:

Nu e Zona Zoster in niciun caz. Multumesc oricum pentru raspunsuri