| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 6 luni, am fost la ginecolog, mi-a facut ecograf si mi s-a spus ca am ovare polichistice. Am primit tratament cu Duphaston ca sa imi porneasca ciclul, timp de 10 zile, 2 comprimate pe zi, iar dupa tratamentul cu Duphaston, medicul mi-a prescris anticonceptionale Diane 35. Problema este ca medicul zicea ca dupa 5 zile de tratament cu Duphaston, ciclul ar trebui sa imi porneasca. Sunt in a 8a zi de tratament si nu da niciun semn. Ce se intampla? E un motiv de ingrijorare? Mentionez ca am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala in timpul tratamentului cu Duphaston. mulumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și totuși de ce nu ai așteptat venirea menstrei? Nu mai aveai răbdare până la 18 cel puțin pentru viața sexuală? Nu este o laudă ce-ai făcut tu la 16 ani.
Ea nu aduce menstra ori să o deregleze sau să te scape de coșurile de pe față!
Tratamentul cu Duphaston trebuie luat trei luni consecutiv, timp de 10 zile!
Medicul a spus "ar trebui în 5 zile" nu că vine fix în 5 zile, nu interpreta!
Faci așa cum ți-a spus medicul.
Dozările hormonale le-ai făcut?
Trebuie și ele.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de gravitatea afecţiunii - oricum, ai aşteptat prea MULT până la momentul în care ai mers la ginecolog!
Trebuia să mergi din a 2-a lună de întârziere!

Acum, e posibil ca să fie necesar un tratament mai îndelungat cu Duphaston, între 10-30 de zile - continuat, eventual, pe mai multe luni!

După terminarea tratamentului ( dar ar fi indicat chiar MÂINE ) să mergi IAR la acel medic pentru a-ţi prescrie tratament pe încă 10 zile.
Iar apoi, dacă tot nu-ţi vine menstruaţia, mergi IAR la ginecolog şi-ţi prelungeşte tratamentul pe încă 10 zile...

Apoi, Diane 35 trebuie să-ţi fie DEJA cumpărate şi le începi din PRIMA zi de menstruaţie!

Deflorarea produsă în timpul tratamentului poate întârzia apariţia menstrei.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Ralucas007 a răspuns:

Consulta un ginecolog, de urgenta!