| Mirkutza99 a întrebat:

Buna! Am o problema. Sa încep cu începutul. Anul trecut am avut menstruația foarte neregulata (îmi venea cam după 55 -57 de zile), am fost la ginecolo, am aflat ca am ovare micropolichistice, am luat tratament cu Duphaston 3 luni (Iunie- August), câte 10 zile pe luna. In timpul tratamentului menstruația mi-a venit normal, la 27 -28 de zile și nu aveam absolut niciun fel de durere de burta sau de sani. După ce am terminat tratamentul menstruația mi-a venit in prima luna tot la 28 de zile, însă m-a durut burta foarte rau in prima zi și am luat paduden. După ce s-a terminat aceasta menstruație (adica in zilele 8 și 9 ale ciclului menstrual) am avut 2 contacte sexuale protejate ambele cu prezervativ iar ejacularea a avut loc in afara. Am și verificat prezervativele la final și acestea nu erau rupte/sparte. De atunci nu am mai avut contacte sexuale. După aceasta menstruația mi-a venit la 33 de zile (deci a întârziat in jur de 5 zile) și tot la fel m-a durut burta foarte tare și am luat pastile). In următoarea luna însă (deci cum ar veni a 3a luna după ce am terminat tratamentul cu Duphaston) menstruația mi-a venit la 28 zile și nu am avut niciun fel de durere de burta. In prima zi a fost maro și după aceea a venit normal și a durat tot 6 zile ca întotdeauna și in cantitate normala.
Acum însă sunt in ziua a 20a și de ieri (adică ziua 19) am o scurgere maronie foarte putina. Am crezut ca e ca luna trecută și ca astăzi îmi va veni normal ciclul însă tot la fel este o scurgere maro foarte putin și mai mult sesizabilă doar pe șervețel. Oare care sa fie problema? Stiu ca este si destul de devreme sa-mi fi venit din nou menstruația dat fiindcă ca au trecut 20 de zile de ciclu însă sincer sunt destul de speriata.
Am tot citit pe internet si cazuri de ciclu peste sarcina si mi-a intrat si stresul acesta in cap de când cu scurgerea asta maronie. Ce părere aveți? Credeți ca este vreo șansa măcar sa fie vorba de o sarcina? Sau e vorba doar despre o dereglare hormonală (din nou) datorata ovarelor polichistice (pe care credeam ca le-am tratat…).
Va multumesc anticipat…. Sunt foarte stresată deci orice răspuns este de ajutor…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Devreme ce ti-a venit menstruatia sansele sa ramai insarcinata sunt zero! daca cineva iti zice altceva, e prost de rage... nu exista menstruatie peste sarcina! dupa cum ai zis si tu sunt dereglari hormonale!

| carevaescu a răspuns:

N-ai mai început cu începutul acum nu mult timp?

| trophin a răspuns:

O fata nu ar putea raspunde la aceasta intrebare? decat niste indivizi care, atunci cand se sterg la fund, " le da cu sange"?

| carevaescu a răspuns (pentru trophin):

Pare interesant ce spui acolo. Continuă-ți gândul.

| trophin a răspuns (pentru carevaescu):

Era o intrebare pentru fete, nu pentru niste copii care nici nu stiu ce inseamna

| Parakeets a răspuns:

Nu mă prea pricep la treaba asta cu contracepția și chiar conceperea, dar având hipotiroidism și citind foarte mult despre tiroidă știu că tiroida controlează tot organismul printre care și hormonii și menstruația.
Nu știu daca nu cumva și ovarele astea polichistice sunt legate oricum tot de tiroidă sau că o dată ce le capeți, o să ai probleme și cu dereglările hormonale și deci atunci automat o să ai probleme și cu tiroida.

Cât de sarcină nu știu exact când se întâmplă asta, adică să fii tu ca femeie fertilă, însă dacă tu spui că ai verificat și nu ai pățit nimic, ar trebui să nu-ți faci griji.

Eu zic să te îndrepți către endocrinologie să verifici și acolo, cum e tiroida ta și hormonii.
Poți face și un ecograf sau test de sarcină, dar daca nu ai și alte simptome asociate cu sarcina, nu văd care ar fi problema și nici griji pe tema asta.

Pe tiroidă cercetează-te și mai poți merge încă o dată și la ginecolog și să-i spui că pastilele alea nu au avut efectul bun sau că după ce l-ai încetat au reînceput simptome ca întârzierea sau scurgeri inopinante.
Sănătate!

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Problema ești chiar tu. Adică, un nimeni pentru străini, unul care caută răspunsuri de specialitate medicală într-un mediu online plin până la refuz de necalificați în domeniu. Ceva este în neregulă cu tine și în acest moment mi-e frică să aflu ce.

| denisse1999 a răspuns:

Buna. Nu ai precizat varsta. Cred ca vor incepe problemele hormonale si cum s-a mai scris mai jos tiroida da probleme legate de ciclu. Ca sa diminuezi ovarele polichistice iti sugerez sa citesti cartei Revolutia glucozei, poate avea efect alimentatia consumata intr-un anumit fel cum ar fi desertul dupa masa si nu ca masa principala, un mic dejun savuros si nu dulce, gen omleta cu somon, ou fiert, iaurt grecesc. Toate bune!