| MarisRadu91 a întrebat:

Mi-am achizitionat un tensiometru din acela cu para si manseta cu mercur cred ca este. oricum cel clasic, prima bataie este Sistolica si ultima care se aude este Diastolica nu? ei bine acul merge frumos si pe la 140 incepe se tremure asa ca si cum ar pulsa ceva si pe la 126-128 incepe sa se auda bum bum in stetoscop(sau cum so numi chestia aia smile.gif) de o pui la urechi) eu ce Sistolica am? la 140? ca incepe sa tremure acu? sau la 128 ca se aude bum? ast rasp, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Pe scurt, se face in felul urmator: Se umfla manseta pana pe la 180-200 mmHg, apoi se da drumul la aer foarte incet in timp ce asculti pulsul cu stetoscopul. Nu conteaza cand incepe sa tremure acul; conteaza doar prima si ultima bataie. Prima bataie este valoarea sistolica iar a 2-a este valoarea diastolica

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tensiunea sistolica este valoarea la care auzi primul sunte, adica 126-128

| justitiarul a răspuns:

Cand se aude primul "bum"e sistolica si ultimul diastolica.http://www.masuri-esentiale.ro/ro/cum-masuram-tensiunea-arteriala-11.html
Mergi cu tensiometrul tau si la cabinetul medicului de familie sa iti ia tensiunea si cu al lui si cu al tau pentru a vedea daca valorile sunt aceleasi.In felul acesta iti verifici aparatul si vezi daca functioneaza corect.

| gbucur a răspuns:

Este important inainte de a lua tensiunea sa stai in repaos 10 minute. Incearca un tensiometru bun care nu da rateuri: http://www.medicland.ro/......-noua.html