| secret_1807 a întrebat:

Mi-am cumapart si eu niste cerceii de la bijutier, pe care am dat 2 milioane si ceva, eu i-am luat crezand ca sunt din argint. Dupa cateva zile insa s-au innegrit foarte mult, si i-am spalat cu otel cu bicarbonat cu cif, cu de toate si de geaba, se curata putin da raman negrii si in maxim 2 ore se fac si mai negrii, eu cand i-am cumparat nu mi-a dat nimic la ei, si m-as duce innapoi la bijutier sa le spun da imi e sa nu zica ca nu i-am cumparat de acolo, acell magazin este printre cel mai renumit din oras, si este de foarte multi ani.Si acum imi e rusine sa ies cu ei pe strada deoarece sunt negrii, si zice lumea ca sunt de tinichea.Va rog ajutati-ma cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Fllorentina a răspuns:

Daca argintul sta langa aur se manakna si se inegreste ai grija unde iai pus si unde ii vei pune. Mai bine du-te la bijuterie [de unde i-ai luat] spune-le problema ta si roaga-i sa iti dea un sfat cu ce ii poti curata, sau daca nu vrei sa merg acolo te duci la alta bijuterie, nu cred ca este devina bijuteria deoarece daca ar fi fost sa se inegreasca sar fi inegrit si acol in bijuterie nu numai la tine acasabig grin

BYEBYE :* si succes

| TheOne_6493 a răspuns:

Hmmm, e ceva dubios nici tinichaua nu se innegreste asa de repede, si magazinul respectiv nu ar fi vandut tinichea la 2 milioane cu siguranta, am o ipoteza am auzit ca argintul se inegreste cateodata la u contact cu un anumit tip de piele (e oipoteza) caua pe google despre treaba asta
Daca nu, ai luat o teapa monumentala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argintul se innegreste de la umezeala. Incearca sa-i speli cu o perie si pasta de dinti. La mine a mers happy

| Bijutierul1 a răspuns:

Argintul se "inegreste"(oxideaza) din cauza toxinelor emanate din corpul tau prin transpriratie nu cerceii sunt de vina..rezolvarea ar fi o depunere cu rodiu(metal asemanator la culoare cu argintul), operatia se realizeaza la bijuterie si costa intre 30-100 lei in functie de magazin(atentie nu toate bijuteriile fac rodiere), poti incerca si o aurire, dupa cum se stie aurul nu reactioneaza la sarurile din corp dar culoarea va fi aurie.