| mamidvd a întrebat:

Mi-am facut analize la sange si mi-a iesit "USOARA LEUCOPENIE "
Ce inseamna mai exact Leucopenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Cat de usoara e? Compara valoarea pe care o ai tu cu valorile normale ale laboratorului unde ti-ai facut analizele (trebuie sa apara pe buletinul de analize). Daca sunt putin sub limita e posibil sa fie si leucopenie relativa, adica numarul de leucocite ti-e normal, doar ca ai avut un volum de sange putin mai mare (de exemplu din cauza consumului de lichide inainte).

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Medicul trebuia sa iti explice.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

LEUCOPENÍE s. f. Boală caracterizată prin scăderea anormală a numărului leucocitelor din sânge.Asta conform DEXonline.

| emy a răspuns:

Leucopenia este o boala a sangelui in care numarul leucocitelor(globulelor albe) scade mai mult decat e normal.Pentru mai multe informatii, acceseaza pagina:http://www.medicina-familiei.ro/sangele/

| emy a răspuns:

Scuza-ma, dar nu m-a lasat sa scriu cu cifre.deci,cum spuneam:dupa ultimul /e o suta saizeci si cinci-componentele-sangelui.html.Deci "o suta saizeci si cinci trebuie scris cu cifre. Dar totusi intreaba si un medic hematolog sau medicul de familie.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O modificare a formulei leucocitare, cititi cu google leucopenie si va dumiriti.