| EvilMorty a întrebat:

Ieri am facut analize de sange pentru depistare virusului hiv, rezultatul a iesit negativ, dar pe fisa mai scria interval de referinta negativ, ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A reiesit in urma testului negativ. deci e exclus sa ai hiv.

| Mmn a răspuns:

Referinta..adica poti sa o iei gen ca ei iti zic ca e bine sa fie negativ ca sa te consideri sanatos. Foarte bine a explicat si merry17

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Adica testul este negativ. Fiecare test are un interval de referinta. Rezultatul unui test va fi numeric
Exemplu: Rezultatul unui test este de 1.02, intervalul de referinta pentru negativ este intre 0.78 si 1.30, pentru pozitiv intre 1.30 si 2.0, deci testul este negativ...

| Merry17 a răspuns:

Dacă ai fi avut o altă analiză de exemplu determinarea calciului din corp, intervalul de referință ar fi fost, sa zicem 8-10, daca in sangele tau calciul ar fi avut valori intre 8 si 10, ar fi fost ok, daca ar fi fost mai putin de 8 ai fi avut deficit, daca ar fi fost mai mare de 10, ai fi avut exces! In cazul analizelor cu rezultat pozitiv/negativ, intervalul de referinta iti arata cum trebuie sa fie rezultatul ca sa fie bun!