| Calinm22 a întrebat:

Mi-am făcut consult la lensa pentru ca trebuie sa port ochelarii sau lentile de contact, am găsit pe site la lensa niste lentile colorate la care poți să adaugi dioptrii și au durabilitate de 365 purtări, e posibil sa porți niste lentile de contact atâta timp fara sa se strice? Mai ales că au și preț de doar 220 lei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca le intretii corect tin

| dullcat a răspuns:

Buna. Le poti purta atat daca ai grija de ele.Indicat ar fi sa nu folosesti laveta pentru a le sterge, vor cauza micro zgarieturi.Eu folosesc un strop (ca de roua)de detergent de vase, sapunesc cu degetul si apoi clatesc sub jetul de apa.

Nu ai mentionat daca lentilele sunt de sticla sau de plastic.E important, deoarece cele din plastic se vor zgaria si vor deveni mate mult mai repede.

| king5151 a răspuns:

Nu le poti purta atat, indiferent cat ai tu grija de ele, cu cat le porti mai mult cu atat se degradeaza mai repede, si o sa vezi incetosat. Indicat e sa le schimbi la 6 luni.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Da. Nu se strica daca ai grija de ele. Am folosit 8 ani lentile colorate. Bineinteles ca tu nu le vei tine un an de zile pentru ca te vei satura de ele daca au culoare, insa ele tin. Materialul lor e unu ca de muci gen laughing rezista