| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi pun lentile de contact dar cu dioptrii, adica d-alea de vedere, nu colorate doar sa vad cu ele si sa scap de ochelari, ii port de 4 sau 5 ani si m-am saturat de ei.
Doar ca este o problema, mama nu ma lasa deoarece spune ca sunt "periculoase" si ca o sa am probleme cu ochii, stiu ca poti dezvolta infectii doar daca nu le ingrijesti corespunzator, bla bla. Stiu asta deja si am 15 ani, fac 16, cred ca sunt de mare sa pot avea grija de ele... Si al doilea argument al ei e ca sunt foarte scumpe, ea crede ca lentilele sunt mai scumpe decat ochelarii, pe ochelari am dat 400 de lei si din cate am vazut lentilele sunt la acelasi pret sau mai ieftine. Si vreau sa pun intrebarea, sunt periculoase lentilele?
Si mai ales sunt foarte scumpe? Care e cea mai scumpa pereche de lentile? (Ea spunea ceva la 300 de euro) e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Mai așteaptă până la 18 ani dacă chiar nu te poți înțelege cu mama ta. Unele lentile le găsești și la 150 de euro.

| zăGhost a răspuns:

Depinde de ce fel de lentile ai nevoie. Cele pentru astigmatism, spre exemplu, sunt mai scumpe ca cele pentru miopie. E important sa le folosesti asa cum ti se spune si sa le dezinfectezi in solutie speciala. Du-te la oftalmolog si cere mai multe detalii.

| patrik986 a răspuns:

Bulshits, nu sunt asa de scumpe lentilele, gasesti la 100-200 de lei dar doar pentru un ochi deci daca iei lentile la 150 o sa platesti 300, asta daca ai dioptriile diferite la ambii ochi daca dioptriile sunt la fel la ambii ochi platesti doar 150 ai inteles? Sunt lentile de mai multe tipuri: cele pe care le schimbi in fiecare, cele pe care le schimbi odata pe luna si cele de an, aici este decizia ta pe care ti le alegi si pe care ti le recomanda oftalmologul tau, ai aici mai multe detalii: https://www.videt.ro/clasificarea-lentilelor-de-contact-de-vedere.html

| vladusia560 a răspuns:

A-m gasit un magazin de lentile aici https://lensa.ro/lentile-de-contact/ poti vedea pretul.(nu este virus)