| Ingerfararipi333 a întrebat:

Mi-am facut de curand analize si astazi mi-a venit rezultatul de la urocultura. Maine merg sa le citeasca medicul de familie dar totusi sunt curioasa... si de aceea pun intrebarea aici sa ma ajutati cu un sfat. Deci scrie germeni= 50.000 dar valoarea normala scrie < 1000. Inseamna ca, chiar am o infectie urinara? Rog, seriozitate acestei intrebari. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Rezultatul tau la urocultura este la limita intre normal si patologic. Sub 1000 inseamna ca nu ai infectie urinara, peste 100.000 inseamna ca ai infectie urinara. De obicei, rezultatele intre aceste valori se pot interpreta in doua moduri: in functie de simptomatologie - daca ai dureri sau usturimi in timpul mictiunii si daca ai senzatie imperioasa de a urinare si la toaleta nu faci decat cateva picaturi - inseamna ca ai infectie urinara; daca nu ai simptomatologie si ai acest rezultat se poate interpreta si ca proba de urina nu a fost recoltata corect si pe mediul de cultura a crescut flora de contaminare; in aceasta situatie de impune repetarea uroculturii. Urocultura se recolteaza corect din al doilea jet de urina (la carte spune ca ar trebui recoltata cu sonda urinara direct din vezica tocmai pentru a preveni contaminarea probei).

| Violleta2022 a răspuns:

Da.