| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat temperatura cu un termometru, la subrat, am tinut cam un sfert de ora ca sa fiu sigur ca indica temperatura corecta, si a ajuns la 37, 1 grade celsius maxim.Asta pentru ca simteam putin ca ard.

La 37, 1 grade celsius, la subrat, se considera febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este stare subfebrila si poate fi inceputul unei viroze.

| dy a răspuns:

Dupa toate intrebarile pe care le-ai pus, eu te sfatuiesc sa faci niste analize renale! Nu te speria, nu cred ca-i nimic, dar pentru siguranta ta fa niste analize mai amanuntite pentru sistemul renal! Daca toate intrebarile tale sunt legate de simptome ale tale, cred ca asta trebuie sa faci!

| dy a răspuns:

Nu e febra, dar e stare subfebrila, poate insemna ceva...

| lora_9285 a răspuns:

Termometrul se tine sub brat doar 2 min. Este suficient pentru a indica o modificare de temperatura. La temperatura indicata, poti lua un paracetamol si serveste un ceai cald indulcit cu miere de albine si eventual stoarce putina lamaie. Sanatate!

| dragosh a răspuns:

Din cate stiu eu temperatura normala e undeva la 36. 6-36. 8 grade.
Nu ai vazut ca pe termometru la temp de 37 grade e un punct rosu?
Asta e dovada unei mici infectii in corp sau ceva de genu
Asta mi-a zis`o un doctor, deci nu sunt strambe de la minewinking

Răspuns utilizator avertizat
| lololololol a răspuns:

Temperatura normala este de 36, 6
Pana la 37. 5 este ok, dar dupa este febra.
Mai bine sa previi. happy

| ina a răspuns:

Nu, 37 este temperatura normala.
Multa sanatate!:*

| thehope a răspuns:

Poti sa stai linistit ca e normal, asta nu poate fi considerata febra, abia daca trece de 37, 5 incepe sa fie putina febra happy

| tweety_8071 a răspuns:

Eu mi-am luat azi temperatura si aveam 33, 2laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ma

| rux_1197 a răspuns:

Nu este foarte mare temperatura dar 37 indica o infectie in corp, oricat de mica