| anonim_4396 a întrebat:

Cum se rezolva problemele cu un termometru etalonat gresit?
De exemplu: Un termometru etalonat gresit indica -15 grade C cand este introdus intr-un amestec de apa si gheata si 110 grade C cand este introdus in vaporii apei care fierbe la presiune normala. Ce valoare va indica termometru cand temperatura reala este 20 grade C? Care este temperatura reala cand termometrul indica 0 grade C?

2 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

îți spun doar atât presiunea ori volumul este egal cu temperatura ori numărul de moli ori rezistența

| monicka a răspuns:

Cand temp reala este 20 el va indica 35.cand arata 0, temp reala este 15 grade.